Brazylia na progu potęgi naftowej

Brazylia na progu potęgi naftowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Lula Inácio da Silva we wtorek uroczyście rozpoczął wydobycie ropy naftowej z nowo odkrytych, przebogatych złóż ropy pod dnem Atlantyku. Za kilka lat mogą one uczynić z Brazylii potęgę naftową.

Prezydent nie posiadał się z radości, promieniał, dowcipkował i głośno snuł plany wykorzystania przyszłego bogactwa do rozpędzenia już dziś kwitnącej gospodarki Brazylii oraz podźwignięcia z nędzy milionów jej obywateli. Na platformę naftową P-34 brazylijskiego koncernu Petrobras, położoną 77 km od brzegów stanu Espirito Santo, przyleciał helikopterem. Tam w otoczeniu swoich ministrów i naftowych menedżerów Lula da Silva unurzał dłonie w świeżo wyssanej ropie i odcisnął je na kombinezonie swojej współpracowniczki - opisuje "Gazeta Wyborcza".

. - Nasze pokolenie ma szczęście. Dokonamy historycznego skoku - mówił. - Najważniejsze, żeby nie poprzestać na samej ropie, bo wszystkie kraje, które są uzależnione tylko od ropy, pozostają biedne.

Zapowiedział, że przyszłe bogactwo naftowe musi zostać użyte do likwidacji nędzy oraz spłaceniu historycznego długu - wykształcenia narodu. - Ropa będzie własnością wszystkich Brazylijczyków i odmieni ostatecznie oblicze naszego kraju - perorował rozentuzjazmowany.

Powody do euforii Brazylijczycy mają, ale czeka ich tytaniczny wysiłek. Ropa, która trysnęła wczoraj, pochodzi z pola naftowego Jubarte leżącego 1,3 km pod powierzchnią morza. Pozwoli ono na tłoczenie ok. 18 tys. baryłek ropy dziennie. Ale samo jest tylko małą częścią olbrzymich pokładów ropy - nazwanych już Tupi, Jupiter i Carioca - ciągnących się ok. 250 km wzdłuż południowych brzegów Brazylii. Szerokie na 80 km pola zawierają prawdopodobnie ok. 80 mld baryłek, czyli ponad pięć razy więcej niż dzisiejsze rezerwy brazylijskiej ropy, i mogą uczynić z Brazylii w ciągu kilku lat jednego z dziesięciu największych na świecie producentów i eksporterów tego surowca. To największe światowe znalezisko roponośne od 20 lat. Jego oszacowanie w listopadzie ub.r. wstrząsnęło opinią publiczną w Brazylii i rozpętało narodową debatę, jak najlepiej wykorzystać je do rozwoju kraju.

Ale dobrać się do skarbu będzie nadzwyczaj trudno. Najbogatsze złoże leży pod dnem oceanu na głębokości 7 km i będzie najgłębszym pokładem eksploatowanym na świecie. - Sięgamy tak głęboko, że lada dzień Petrobras na końcu wiertła wyciągnie nam Japończyka i będziemy mieli międzynarodowy skandal - dokazywał wczoraj prezydent Lula da Silva.

W ciągu czterech lat Petrobras przeznaczy na inwestycje ponad 110 mld dol., ale jego szefowie są pewni, że mogą one sięgnąć nawet 600 mld dol. Chociaż Petrobras to jedna z najwyżej cenionych za technologiczny poziom kompanii naftowych na świecie, szacuje się, że na dobranie się do nowych złóż jego sprawność nie wystarczy - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Rząd brazylijski rozważa powołanie państwowego koncernu, który nadzorowałby eksploatację złóż. Byłby on właścicielem pól i ropy, a prywatnym koncernom odstępowałby zadanie jej wydobycia, przerobu i eksportu. W obecnym systemie eksploatacji właścicielami ropy są prywatne koncerny, które kupują to prawo na aukcjach, a później płacą państwu stałe opłaty eksploatacyjne oraz podatki.

Po okresie próbnych wierceń pierwsza komercyjna ropa popłynie ze złóż atlantyckich za dwa lata.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brazylia na progu potęgi naftowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!