XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Brytyjski rząd chce ratować sektor naftowy ulgami podatkowymi

Brytyjski rząd chce ratować sektor naftowy ulgami podatkowymi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Brytyjski rząd nie poddaje się w walce o przyszłość sektora naftowego. W reakcji na spadające wciąż ceny surowca minister finansów George Osborne zapowiedział wprowadzenie w najbliższym budżecie ulg podatkowych dla firm naftowych.

W połowie marca rząd przedstawi w Izbie Gmin projekt budżetu (w Wielkiej Brytanii rok obrachunkowy trwa od kwietnia do końca marca). Według zapowiedzi ministra finansów George'a Osborna, znajdą się w nim zapisy mające poprawić kondycję finansową firm z sektora naftowego.

Do takiego kroku wezwali rząd zarówno przedstawiciele sektora jak również autonomiczne władze Szkocji, dla której wpływy z wydobycia ropy i gazu są podstawą budżetu.

Osborne zapowiedział w niedzielnym wywiadzie dla "Sunday Telegraph", że w najbliższym budżecie znajdą się zapisy dotyczące opodatkowania złóż ropy i gazu, nie zdradził jednak jakich ulg można się spodziewać.

W grudniowym wystąpieniu przed parlamentem Osborne zapowiedział obniżenie o 2 proc. tzw. uzupełniającej stawki podatku korporacyjnego (z 32 do 30 proc.).

Według przedstawicieli branży jest to jednak niewystarczające rozwiązanie. Organizacja Oil & Gas UK podkreśla, że w 2011 roku Osborne podniósł stawkę uzupełniającą z 20 do 32 proc. Według Oil & Gas UK sytuację mogłoby poprawić tylko całkowite wyeliminowanie uzupełniającej stawki podatkowej (najpierw obniżenie jej o 10 proc. a następnie o 20 proc.).

Do branży dołączyły również szkockie władze autonomiczne. Do rządu w Londynie zaapelował m.in. szkocki minister ds. energii Fergus Ewing. Według niego to obciążenia fiskalne są największą barierą ograniczającą zainteresowanie rozszerzeniem prac poszukiwawczych. Propozycja szkockich władz przewiduje wprowadzenie ulgi podatkowej uzależnionej od nakładów na prace poszukiwawcze co zaktywizowałoby mniejsze firmy, które nie mają dostępu do ulg zależnych od posiadania przychodów z wydobycia.

Koncerny naftowe płacą w Wielkiej Brytanii 60 proc. podatek, choć w niektórych przypadkach stopa ta może wzrosnąć nawet do 80 proc. Od stawki tej przysługują jednak ulgi wprowadzane stopniowo w ostatnich latach. Dotyczą one mniejszych złóż, które nie są interesujące dla największych koncernów oraz złóż, których eksploatacja jest trudna ze względów geologicznych.

W 2014 roku wydobycie ropy i gazu na brytyjskim szelfie wyniosło 1,2 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie, co jest wielkością o 75 proc. niższą od rekordowego wydobycia zanotowanego w 1999 roku. Spadkowego trendu nie udało się zahamować pomimo rekordowych nakładów inwestycyjnych w ostatnich latach, które sięgnęły 14 mld funtów rocznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brytyjski rząd chce ratować sektor naftowy ulgami podatkowymi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!