PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

"Być albo nie być" Petrolinvestu

Autor: wnp.pl (Anna Bytniewska)
07-06-2013 17:19
"Być albo nie być" Petrolinvestu
Fot. Petrolinvest

Pod koniec czerwca akcjonariusze Petrolinvestu podejmą uchwałę w sprawie dalszego istnienia spółki. Czy dadzą się przekonać zarządowi, że jej działalność można jeszcze kontynuować? Analitycy spuścili już kurtynę milczenia.

Ważą się losy spółki Ryszarda Krauzego, która dla wielu inwestorów giełdowych okazała się jedynie mirażem zysków płynących z wydobycia ropy naftowej i gazu. Wkrótce może okazać się, że gwiazda Petrolinvestu, bo o niego tu chodzi, zgaśnie na dobre.
Walne zgromadzenie akcjonariuszy tej spółki 28 czerwca ma bowiem podjąć uchwałę w sprawie jej dalszego istnienia. Do poddania się osądowi akcjonariuszy w tej sprawie zmusza władze spółki jej zła kondycja finansowa.

- Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, w momencie gdy skumulowane straty przekraczają wartość kapitału zapasowego, rezerwowego i 1/3 zakładowego, wówczas zarząd spółki ma obowiązek zwołania walnego zgromadzenia celem podjęcia uchwały w sprawie dalszego istnienia spółki, zatem jest to wymóg kodeksowy. Sytuacja, o której mowa w Kodeksie spółek handlowych wystąpiła w sprawozdaniu finansowym Petrolinvestu sporządzonym za I kwartał 2013 r., a opublikowanym w dniu 15 maja 2013 r. - wyjaśnia Tomasz Tarnowski, rzecznik prasowy Petrolinvestu.

Mimo to zarząd Petrolinvestu i jego rada nadzorcza opowiadają się za tym, by akcjonariusze dali spółce kolejną szansę. Obecnie największym akcjonariuszem Petrolinvestu jest Masashi Holdings (24,41 proc. akcji). Kolejny co do wielkości pakiet akcji posiada Ryszard Krauze (8,27 proc.), do kontrolowanego prze Ryszarda Krauzego Prokom Investments należy 3,14 proc. akcji, spółka Osiedle Wilanowska, kontrolowana z kolei przez Prokom Investments ma 0,89 proc. akcji, a pozostali akcjonariusze dysponują łącznie 63 proc. walorów Petrolinvestu. Z tego układu sił wynika, że to w rękach rozdrobnionego akcjonariatu znajdzie się przyszłość Petrolinvestu. Czy uwierzy on w obietnice zarządu?

Zarząd i rada nadzorcza przekonują, że Petrolinvest może jeszcze wybrnąć z kłopotów. Władze spółki zapewniają w swoich rekomendacjach, że jej strata za lata ubiegłe nie zagraża kontynuacji działalności w latach przyszłych. Spółka bowiem posiada źródła finansowania działalności w postaci umowy z Prokom Investments z dnia 20 marca 2009 r., na mocy której Prokom zobowiązał się podjąć działania, mające na celu pozyskanie na rzecz spółki finansowania jej działalności. Na 31 grudnia 2012 r. w ramach umowy pozostała do wykorzystania kwota 192 mln zł. Ponadto spółka ma podpisane trzy inne umowy inwestycyjne (z Tabacchi Enterprises z dnia 8 grudnia 2011 r. oraz z Masashi Holdings Limited (akcjonariusz Petrolinvestu) z dnia 8 grudnia 2011 r. i 1 marca 2012 r), w ramach których do uruchomienia pozostała kwota 73,2 mln zł.

NA GIEŁDZIE

Petrolinvest SA [OIL]

kurs:

9.03 PLN -0.12 (-1.31%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP