Byli menedżerowie Orlenu o przejęciu Lotosu

Byli menedżerowie Orlenu o przejęciu Lotosu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przejęcie Lotosu przez Orlen nie spowoduje żadnego zachwiania konkurencji na krajowym rynku paliwowym - przekonują byli menedżerowie płockiego koncernu.

  • Byli menedżerowie PKN Orlen są zdania, że tym razem w końcu uda się sfinalizować przecięcie Lotosu przez Orlen.
  • Janusz Wiśniewski ma nadzieję, że nie jest to jedynie pretekst do finansowania energetyki jądrowej.
  • W ocenie Macieja Szozdy włączenie Lotosu w skład grupy kapitałowej Orlenu nie doprowadzi do zachwiania konkurencji na krajowym rynku paliwowym.

- Od ponad 16 lat jestem zwolennikiem tej fuzji i mam nadzieje, że wreszcie uda się ją przeprowadzić. Być może tym razem wzbudzi ona mniej emocji lokalnych poprzez jasną politykę informacyjną i rzeczowe analizy. Obie firmy są istotnymi płatnikami podatków pośrednich do budżetu państwa i nadal będą mieć wpływ na finansowanie rozwoju lokalnych społeczności - mówi w rozmowie z WNP.PL Janusz Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej i były wiceprezes PKN Orlen.

Czytaj też Robert Gwiazdowski: głównym celem przejęcia Lotosu przez Orlen są potrzeby budżetowe.

Według niego to szansa na przerwanie wielomiliardowego marnotrawstwa w nieskoordynowanych wydatkach, szczególnie w projektach wydobywczych, inwestycyjnych i akwizycyjnych. - Tylko naiwni mogą wierzyć w konkurencję cenową tych firm na rynku hurtowym, bo Orlen jest liderem rynku i pozostali gracze handlują poniżej ceny Orlenu, a i tak prawie jedna trzecia paliw zużywanych w Polsce pochodzi z importu - przekonuje Janusz Wiśniewski. - Połączone kapitałowo firmy utworzą co najwyżej średniej wielkości organizm w skali europejskiej, bez większego wpływu na rynek.

Janusz Wiśniewski jest zdania, że obie spółki mają blade pojęcie o innowacyjności i nie nadążają za światowymi trendami rozwojowymi. - Szkoda, że fuzja ma nastąpić w okresie długo oczekiwanego spadku marż rafineryjnych, ale być może to pogłębi jej racjonalność - dodaje były wiceszef Orlenu.

- Oby się nie okazało, że ta decyzja akcjonariuszy to tylko pretekst dla finansowania energetyki jądrowej, podczas gdy Orlen i Lotos słabo radzą sobie z energetyką konwencjonalną, a wcale z niekonwencjonalną. To już lepiej żeby jedynym jej powodem pozostała chęć zwiększenia wpływów do budżetu państwa - zastrzega Janusz Wiśniewski.

Czytaj również Jarosław Kaczyński miał rację. Daniel Obajtek może wszystko.

O zaskoczeniu decyzją w sprawie przejęcia akcji Lotosu przez Orlen nie może być mowy także zdaniem Macieja Szozdy, obecnie prezesa Unimotu, a wcześniej m.in. dyrektora wykonawczego ds. sprzedaży detalicznej w PKN Orlen i wiceprezesa Grupy Lotos. 

- Ta transakcja nie wpłynie na ograniczenie konkurencji na polskim rynku, bo tej fuzji rynek spodziewa sie od lat. Byłbym hipokrytą, gdybym teraz wypowiadał sie przeciwko niej, skoro wcześniej w Orlenie dwukrotnie sam uczestniczyłem w próbie doprowadzenia do niej - powiedział.

Jego zdaniem może być nawet tak, że UOKiK w ogóle nie zajmie się ta sprawą, bo nie mówimy przecież o faktycznej fuzji, a jedynie włączeniu Lotosu w skład grupy kapitałowej Orlen. Natomiast jeżeli pojawią sie zalecenia związane z pozbyciem się części stacji paliw, to zdaniem Macieja Szozdy obu koncernom wystarczy przez rok lub dwa nie odnawiać kończących sie umów franczyzowych.

- Z naszych wyliczeń wynika, że Orlen wraz z Lotosem co roku powinny odnawiać około 100 umów franczyzowych. Wystarczy, że ich nie odnowią, a na rynku znajdzie się spora liczba stacji możliwych do przejęcia przez pozostałe sieci - przekonuje Maciej Szozda.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Byli menedżerowie Orlenu o przejęciu Lotosu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!