XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ceny diesla mogą spadać, benzyny pozostaną na obecnym poziomie

Ceny diesla mogą spadać, benzyny pozostaną na obecnym poziomie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Choć nie ma decyzji o obniżce akcyzy, taniejąca ropa i olej napędowy na rynkach światowych powinny ustabilizować sytuację na rynku. Na części stacji jeszcze widzimy podwyżki, ale wszystko wskazuje na to, że już w najbliższy weekend sytuacja powinna zacząć się poprawiać - uważają analitycy BM Reflex.

W wyniku wprowadzonych niższych cen hurtowych na olej napędowy (o około 18 gr/l), cena diesla na stacjach powinna zacząć spadać, a spodziewane obniżki wyniosą na początek od 5 do 10 groszy na litrze.

Producenci utrzymali natomiast ceny benzyny na zbliżonym poziome i w związku z tym nie ma też szansy na obniżki na stacjach, podało Biuro Maklerskie Reflex w raporcie tygodniowym.

Ostatni tydzień upłynął głównie na dyskusjach wokół obniżenia stawek podatku akcyzowego na paliwa co miałoby doprowadzić do obniżenia cen na stacjach. Decyzji o obniżce akcyzy co prawda nie ma, ale taniejąca ropa i olej napędowy na rynkach światowych powinny ustabilizować sytuację. Chociaż na części stacji jeszcze widzimy podwyżki, to wszystko wskazuje na to, że już w najbliższy weekend sytuacja powinna zacząć się poprawiać. W wyniku wprowadzonych przez PKN Orlen i Grupę Lotos obniżek cen hurtowych na olej napędowy ( o około 18 gr/l), cena diesla na stacjach powinna zacząć spadać. Spodziewamy się że obniżki wyniosą na początek od 5 do 10 groszy na litrze. W analogicznym okresie producenci utzrymali ceny benzyny na zbliżonym poziome i w związku z tym nie ma też szansy na obniżki na stacjach.

Początek sezonu wakacyjnego, który oznacza wzrost cen benzyny na rynkach światowych, na naszym rynku oznacza, że ponownie za benzynę możemy płacić więcej niż za olej napędowy. Trudno jednak wierzyć w to, że olej w te wakacje może być tańszy od benzyny o 60 - 70 groszy na litrze, tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku.

Na przełomie maja i czerwca byliśmy świadkami korekt cen na rynku ropy w dół. Od maksimum jakie ropa osiągnęła 22 maja na poziomach 135,09 $/bbl w Nowym Jorku i 135,14 $/bbl w Londynie odnotowaliśmy spadki do poziomu poniżej 122 $/bbl, czyli ponad 13 $/bbl. Czwartkowa sesja zakończyła się ponownie na bardzo dużym plusie. Ropa w czwartek zyskała na wartości ponad 5,5 $/bbl. Dzisiaj (6.06.) wzrosty cen na ropie sięgają ponad 2 $/bbl. Impulsem do wzrostu było osłabienie dolara wobec euro i w związku z tym spekulacja ze strony funduszy inwestycyjnych. Wsparciem dla cen był dalszy spadek zapasów ropy na rynku amerykańskim, które obecnie znajdują sie na poziomie niższym niż średnia pięcioletnia o 4,7% i aż o 11,6% niższym w stosunku do roku ubiegłego. Czwartkowa i piątkowa zwyżka cen ropy i paliw gotowych wpłyną negatywnie na rynek krajowy. Już od wtorku przyszłego tygodnia możemy obserwować ponowne wzrosty cen hurtowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny diesla mogą spadać, benzyny pozostaną na obecnym poziomie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!