Ceny paliw bez zmian mimo wygaśnięcia ulg dla biopaliw

Ceny paliw bez zmian mimo wygaśnięcia ulg dla biopaliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na krajowym rynku paliw w minionym tygodniu nie obserwowaliśmy większych zmian cen, tym samym średni poziom cen paliw w kraju pozostaje niezmienny od czterech tygodni. Średnio za litr benzyny Pb95 w kraju płacimy nadal 5,17 PLN/l, olej napędowy kosztuje 5,08 PLN/l. Na stabilnym poziomie 2,52 PLN/l pozostają również ceny autogazu.

Z początkiem maja przestały obowiązywać ulgi dla biopaliw, jednak podwyżki cen detalicznych których obawiano się w związku z tym faktem, nie ujrzą światła dziennego, ze względu na duży spadek cen ropy i produktów gotowych na rynkach światowych. Krajowe rafinerie uwzględniły w cenach premię związaną z wygaśnięciem ulg, jednak skompensowana ona została przez spadek cen ropy w wyniku czego ceny hurtowe nie wzrosły.Tym samym na tacjach paliw najprawdopodobniej kolejny tydzień z rzędu nie będziemy obserwowali większych zmian cen.

W przypadku cen oleju napędowego możliwe będą nawet symboliczne spadki cen 2-4 gr./l.Na większy spadek cen benzyn nie mamy co liczyć w perspektywie najbliższych tygodni ze względu na fakt niskich marż detalicznych. Obecnie średni poziom marż detalicznych w kraju dla benzyny wynosi około 9 gr./l i jest trzy razy niższy od historycznej średniej. Dlatego bardzo prawdopodobne, że wraz z ewentualnym spadkiem hurtowych cen benzyny w pierwszej kolejności zaczną rosnąć marże a ceny benzyny na stacjach niewiele się zmienią.

Poziom hurtowych cen paliw (netto) na dzień 6.05.2011 w Orlenie: Eurosuper 95 - 4133 PLN/1000l (spadek o 10 PLN/1000 l w porównaniu do cen z piątku 28.04), Superplus 98 - 4264 PLN/1000l ( spadek o 1 PLN/1000 l), olej napędowy 3852 PLN (spadek o 46 PLN/1000 l), olej opałowy lekki 2756 PLN (spadek o 90 PLN/1000 l).

Poziom hurtowych cen paliw (netto) na dzień 6.05.2011 w Lotosie: Eurosuper 95 - 4133 PLN (spadek o 5 PLN/1000 l), za Superplus 98 - 4224PLN (spadek o 37 PLN/1000 l), za olej napędowy 3842 PLN (spadek o 56 PLN/1000 l), a olej opałowy lekki 2761 PLN (spadek o 90 PLN/1000 l).

Na rynku ropy naftowej mijający tydzień upłynął pod znakiem agresywnej realizacji zysków i spadków cen. Tygodniowa skala spadku cen jest wyższa nawet od tej z lipca 2008 roku kiedy załamał się ówczesny rosnący trend cen ropy naftowej. Ceny ropy Brent w Londynie od poniedziałku 2 maja spadły prawie 20 USD do poziomu 106 USD. Ropa WTI w Nowym Jorku natomiast jest najtańsza od połowy lutego 2011 roku. W piątek rano notowania czerwcowej serii kontraktów pozostają na poziomie 95 USD. Spadek cen ropy jest wynikiem globalnej wyprzedaży na rynkach surowcowych i realizacji zysków po wykładniczych zwyżkach cen w ostatnich tygodniach. Do tego doszły obawy o podwyższenie wartości depozytów dla kontraktów na ropę tak jak w przypadku srebra.

Amerykański Departament Energii poinformował o wzroście rezerw ropy o 3,4 mln bbl do poziomu 366,5 mln bbl. Jedenasty tydzień z rzędu zmniejszyły się zapasy benzyn. W minionym tygodniu spadły one 1 mln bbl do poziomu 204,5 mln bbl. O ile poziom rezerw ropy jest bardzo wysoki tak niski poziom zapasów benzyn przed początkiem sezonu wakacyjnego może spowodować podwyżki cen benzyn w dłuższym okresie. Zauważalny natomiast jest duży spadek popytu na paliwa w USA. Konsumpcja produktów ropopochodnych w minionym tygodniu zmniejszyła się 6,3% do poziomu 18,3 mln bbl/d i jest to jej najniższa wartość od 7 miesięcy. Popyt na benzyny spadł natomiast 2% do poziomu 8,94 mln bbl/d. W porównaniu z rokiem ubiegłym konsumpcja benzyn jest 3,5% niższa co jest efektem obecnego wysokiego poziomu cen.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny paliw bez zmian mimo wygaśnięcia ulg dla biopaliw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!