XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ceny paliw bez zmian. Na razie nie ma ryzyka wzrostów na stacjach

Ceny paliw bez zmian. Na razie nie ma ryzyka wzrostów na stacjach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny paliw na stacjach kolejny tydzień z rzędu pozostają na niemal niezmienionym poziomie. Chociaż na części obiektów kierowcy mogli zatankować o kilka groszy na litrze mniej niż przed tygodniem, to wpływ tych obniżek na średni poziom cen w kraju pozostał niemal niezauważony.

Aktualnie za paliwa płacimy odpowiednio: Eurosuper 95 – 5,84 zł/l , Superplus 98 – 5,99 zł/l, olej napędowy – 5,75 zł/l, autogaz – 2,72 zł/l. W przypadku Eurosuper 95 i benzyny bezołowiowej 98 diesla jest to o 1 gr/l mniej niż przed tygodniem. Ceny diesla i autogazu pozostały na niezmienionym poziomie.

O stabilizacji nie możemy mówić w przypadku rynku hurtowego. Tu wzrosty sięgają 8 gr na litrze zarówno benzyny jak i oleju napędowego, jednak nie wpłyną one na poziom cen paliw na stacjach w najbliższym tygodniu. Ryzyko podwyżek cen na stacjach pojawi się wówczas kiedy wzrosty na rynku hurtowym będą kontynuowane także w kolejnych tygodniach, czyli ewentualne wyższe ceny paliw moglibyśmy zaobserwować w listopadzie.

Przewidywania dla rynku hurtowego wskazują na wyhamowanie podwyżek na przyszły tydzień. Przyczynić się do tego powinna korekta cen ropy w dół przy nieznacznych wahaniach kursu USD/PLN.

Poziom hurtowych cen paliw (netto) na dzień 12-10-2012 w Orlenie: Eurosuper 95 – 4555 PLN/1000l (wzrost o 76 PLN/1000l w porównaniu do cen z 5-10-2012), Superplus 98 – 4634 PLN/1000l (wzrost o 74 PLN/1000l), olej napędowy 4546 PLN/1000 l (wzrost o 71 PLN/1000l), olej napędowy grzewczy 3252 PLN/1000 l (wzrost o 126 PLN/1000l).

Poziom hurtowych cen paliw (netto) na dzień 12-10-2012 w Lotosie: Eurosuper 95 – 4557 PLN/1000l (wzrost o 79 PLN/1000l w porównaniu do cen z 5-10-2012), Superplus 98 – 4635 PLN/1000l (wzrost o 76 PLN/1000l), olej napędowy 4555 PLN/1000 l (wzrost o 80 PLN/1000l), olej napędowy do celów opałowych 3240 PLN/1000 l (wzrost o 114 PLN/1000l).

Ceny ropy Brent w mijającym tygodniu wzrosły ponad 4 USD i zbliżyły się do poziomu 116 USD. Tygodniowa skala wzrostu cen jest najwyższa od początku sierpnia tego roku. Ropa WTI w Nowym Jorku pozostaje 23 USD tańsza.

Zwyżkom cen ropy wyraźnie sprzyja rosnące napięcie na Bliskim Wschodzie. Dodatkowo rynek pozytywnie zareagował na dane z amerykańskiego rynku pracy, decyzje Ludowego Banku Chin
i wypowiedzi szefa eurogrupy w sprawie Grecji.

Liczba tzw. nowych bezrobotnych w USA spadła w ubiegłym tygodniu do 339 tys. i okazała się najniższa od ponad 4 lat. Czterotygodniowa średnia zmniejszyła się do 364 tys. i jest najniższa od końca marca.

Konflikt turecko – syryjski nabiera na sile a to sprzyja wzrostu ryzyka geopolitycznego. Zagrożony może być często atakowany ropociąg iracko-turecki (Kirkuk-Ceyhan) o zdolności przesyłowej 0,4 mln bbl/d. Ropociąg biegnie niedaleko tureckiej granicy z Syrią. Sytuacja jest na tyle poważna że sekretarz generalny NATO zapowiedział, że sojusz ma przygotowany plan obronny i Turcja może liczyć na wsparcie. Zmuszony do lądowania przez siły powietrzne Turcji syryjski samolot pasażerski jak się okazało miał na pokładzie broń rosyjskiej produkcji.

Dodatkowo ataki sabotażowe w Sudanie grożą ponownymi problemami z dostawami ropy. Produkcja ropy w Sudanie to około 0,47 mln bbl/d i praktycznie całość eksportu trafia na rynki azjatyckie. Największym odbiorcą sudańskiej ropy są Chiny. Ropa z Sudanu stanowi 4% chińskiego importu.

Europa z kolei przygotowuje się do kolejnych sankcji wobec Iranu. Według informacji Reuters europejskie firmy ubezpieczeniowe ze względu na wzrost ryzyka wycofują się również z ubezpieczenia tankowców przechowujących irańską ropę naftową. W ramach obowiązujących od lipca sankcji europejskie firmy ubezpieczeniowe mają już zakaz ubezpieczania tankowców transportujących irańską ropę naftową.

OPEC zrewidował w dół o 0,1 mln bbl/d do 0,8 mln bbl/d prognozy wzrostu światowej konsumpcji ropy w tym roku. W roku 2013 tempo wzrostu światowego popytu na ropę utrzyma się na poziomie 0,8 mln bbl/d z tym że mało prawdopodobne aby konsumpcja była wyższa. Turbulencje w światowej gospodarce mogą z kolei wpłynąć na jej ograniczenie. Podobnego tempa wzrostu konsumpcji spodziewa się Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej. Dodatkowo AAIE prognozuje spadek cen ropy Brent w przyszłym roku do średniego poziomu 103 USD podkreślając, że w razie przedłużających się problemów na Bliskim Wschodzie ceny mogą być wyższe. Problem w tym, który czynnik nabierze na sile i bardziej wpłynie na ceny: spowolnienia gospodarcze czy ryzyko geopolityczne związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny paliw bez zmian. Na razie nie ma ryzyka wzrostów na stacjach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!