XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ceny paliw: końcówka roku nadal spadkowa

Ceny paliw: końcówka roku nadal spadkowa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spadki, jakie widzimy na naszych stacjach trwają w najlepsze - a zmiany na rynku surowcowym spowodowane problemami w Libii nie powinny przed końcem roku zadziałać hamująco na trwającą tendencję.

Przed tygodniem napisaliśmy: Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej i choć brak śniegu za oknem mógłby zmylić niejednego kierowcę, to w efekcie obniżek cen ropy na światowych rynkach wszyscy dostaną prezent, w postaci obniżek cen paliw na polskich stacjach. Zmiana taka wydaje się potwierdzać, a dodatkowo - oprócz obniżek w większości kraju zauważyć dają się spadki temperatur i opady śniegu.

Ruch w dół miły dla kierowców

Zrealizowane przez e-petrol.pl badanie cen detalicznych w poprzednim tygodniu przyniosło nam ceny na poziomie istotnie niższym od notowania z 51 tygodnia - benzyna 95-oktanowa kosztowała 4,65 zł/l, podczas gdy olej napędowy sprzedawany był średnio o 2 gr na litrze taniej - co interesujące, wciąż nie widzimy zmiany kolejności obydwu tych paliw na pylonach, która mogłaby wynikać z realiów hurtu paliwowego. Warto także zaznaczyć, że istotnie obniżył się w cenie średniej gaz płynny, który kosztuje 2,42 zł/l - o siedem groszy mniej niż tydzień wcześniej.

Rafineryjne ceny nie ulegały zmianie od wigilii Bożego Narodzenia - tym samym widzimy średnią wycenę benzyny Pb95 na poziomie 3329,80 zł za m sześc., zaś oleju napędowego - 3487 zł/m sześc. Olej opałowy w polskich rafineriach kosztuje średnio 2297,40 zł/m sześc.

Jakie prognozy na nowy rok?

Na okres od 29 grudnia 2014 do 4 stycznia 2015 spodziewamy się zmian, które ulokowałyby średnią cenę benzyny bezołowiowej 98 w przedziale 4,77-4,93 zł/l. Najpopularniejsza benzyna 95-oktanowa kosztować może 4,50-4,65 zł/l. Poziom cenowy oleju napędowego przewidywany na najbliższe dni mieściłby się między 4,49 a 4,63 zł/l. Autogaz kosztować może natomiast między 2,32-2,42 zł/l.

Powrót libijskiego problemu?

Obecna sytuacja na rynku surowcowym może się zmienić w związku ze starciami między islamistami a żołnierzami sił rządowych w Libii. Chodzi między innymi o kontrolę nad terminalami naftowymi Es-Sidir i Ras Lanuf. Dodatkowo wskutek pożarów zniszczono 800 tys. baryłek surowca. W tej sytuacji nasuwa się wniosek o możliwości odbicia cen baryłki na rynkach europejskim i amerykańskim w górę - jednak trzeba zwrócić uwagę, że konflikt w Libii nie rozpoczął się wczoraj, a kraj ten nadal nie wraca do dawnego poziomu produkcji z czasów rządów M. Kaddafiego. Nie należy zatem spodziewać się, że odbicie będzie długotrwałe - na razie mamy do czynienia jedynie z chwilową "reakcją".

Ponadto warto zwrócić uwagę na ostatnie deklaracje odnośnie wydobycia kartelu OPEC - wprawdzie algierski minister energetyki domaga się gwałtownie przycięcia kwot produkcyjnych, co jest niezbędne dla wielu krajów eksporterów do bilansu budżetowego, jednak ostatnie sugestie m.in. ze strony Arabii Saudyjskiej o utrzymaniu produkcji nawet przy istotnej obniżce cen wydają się zamykać dyskusję, którą próbują co jakiś czas rozgrzać przedstawiciele krajów o mniejszej roli w globalnym eksporcie naftowym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny paliw: końcówka roku nadal spadkowa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!