Ceny paliw. Na stacjach bez większych zmian

Ceny paliw. Na stacjach bez większych zmian
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kolejny tydzień września nie przyniósł większych zmian na stacjach paliw. Za benzynę bezołowiową 95 płacimy średnio 4,54 zł/l, czyli o 1 gr./l mniej niż przed tygodniem i 13 gr./l więcej niż przed rokiem.

W przypadku cen oleju napędowego odnotowaliśmy wzrost cen średnio o 2 gr. /l i wzrost o 57 gr./l w skali roku. Obecnie płacimy za niego 4,32 zł/l. Średnia cena LPG wynosi 2,16 zł/l i jest o 1 gr./l wyższa niż przed tygodniem i 27gr./l wyższa niż przed rokiem.

Najdrożej za benzynę Eurosuper 95 i olej napędowy płacą mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego odpowiednio 4,60 i 4,40 zł/l. Z kolei najniższą średnią cenę benzyny Eurosuper 95 i oleju napędowego odnotowaliśmy w woj. śląskim – odpowiednio 4,48 i 4,26 zł/l. Średnia cena autogazu kształtuję się na poziomie 2,16 zł/l , czyli wyższym o 1 gr./l niż przed tygodniem i 29 gr./l wyższym niż przed rokiem. Najdrożej za gaz płacą kierowcy z woj. opolskiego średnio 2,26 zł/l, a najtaniej woj. podlaskiego 2,08 zł/l.

Biorąc pod uwagę ostanie zmiany cen hurtowych ( ceny benzyny wzrosły o 35 zł/ 1000l, a oleju napędowego o 45 zł/1000l)w przyszłym tygodniu możemy odnotować kilkugroszowe podwyżki cen ( 2-3 gr./l). Dość dynamiczne zmiany w górę zaczynamy obserwować z kolei w przypadku cen autogazu na wybranych stacjach. Skala podwyżek sięga 7 gr./l . W przypadku tego paliwa kolejny tydzień może przynieść wzrost średniej ceny na stacjach o ok. 4-5 gr./l.

Optymistyczne dane makroekonomiczne (spadek liczby bezrobotnych na rynku amerykańskim, , optymistyczne szacunki co do wyższego wzrostu gospodarczego w Japonii oraz w wzrost importu ropy w Chinach) pozwalają spekulować co do możliwości dalszego wzrosty cen ropy. Kolejne przemawiające za dalszymi wzrostami informacje napływają od Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), która podwyższyła tegoroczne prognozy zużycia ropy o 50 tys. baryłek ropy dziennie. Oczywiście nie należy zapominać, że kluczowe znacznie dla dalszego kierunku zmian na rynku surowcowym mieć będzie kondycja gospodarki światowej oraz sytuacja na rynku walutowym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!