Ceny paliw najniższe od 3 miesięcy

Ceny paliw najniższe od 3 miesięcy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sytuacja na stacjach paliw w kontekście cenowym uległa wyraźnej poprawie w ostatnich dniach choć na pewno jest daleka od ideału. Pierwszy tydzień wakacji minął pod znakiem kolejnych niewielkich obniżek cen paliw.

Średnio za litr benzyny Pb95 na krajowych stacjach płacimy obecnie 5,07 PLN, czyli 3 gr./l mniej niż przed tygodniem. Poziom cen jest najniższy od marca tego roku jednak nadal benzyna jest 32 gr./l droższa niż przed rokiem . Rekordowy jak do tej pory poziom cen Pb95 na stacjach obserwowaliśmy na początku maja – średnio 5,18 PLN/l. Obecnie skala zróżnicowania cen benzyn w kraju to 4,85-5,20 PLN/l. W ostatnich dniach wzrosła liczba stacji gdzie benzynę Pb95 zatankujemy poniżej poziomu 5 PLN/l. Szanse na spadek średniego poziomu cen benzyny poniżej 5 PLN/l są jednak niewielkie, tym bardziej, że na rynku hurtowym skala spadku cen została zakończona. W najbliższych dwóch tygodniach ceny benzyny powinny pozostać na średnim poziomie 5,05-5,10 PLN/l.
 
W przypadku oleju napędowego również obserwujemy symboliczny spadek cen – średnio 2 gr./l w ostatnim tygodniu. Średnia krajowa detaliczna cena tego paliwa kształtuje się na poziomie 4,93 PLN/l. Diesel w kraju kupimy zarówno za 4,65 PLN/l jak i 5,05 PLN/l gdyż taka jest skala zróżnicowania cen. Od początku maja diesel potaniał 15 gr./l jednak jego cena jest 46 gr./l większa w porównaniu z ubiegłorocznym początkiem wakacji. Kolejne dni nie powinny przynieść istotnych zmian cen tego paliwa.
 
Najmniejsze zmiany cen od kilku miesięcy obserwujemy w przypadku autogazu LPG. Średnia cen LPG w kraju to 2,48 PLN/l (1 gr./l mniej niż przed tygodniem) i poziom cen jest najniższy od 6 miesięcy. Ceny autogazu powinny pozostać stabilne do końca wakacji.

Spadek cen paliw na stacjach jest wynikiem korekty cen ropy pod wpływem decyzji MAE o uwolnieniu rezerw strategicznych. Zaznaczyć należy, że skala obniżek na rynku detalicznym nie jest proporcjonalna do zmian na rynku hurtowym. W pierwszej połowie roku, która upłynęła pod znakiem wzrostu cen paliw spadały marże detaliczne, dlatego też można spodziewać się ich wzrostu w przypadku spadku cen hurtowych. Innymi słowy ceny w poprzednich miesiącach wolniej rosły, kosztem mniejszej marzy detalicznej, teraz natomiast będą również wolniej spadać przy rosnącej marzy detalicznej.
 
Ceny ropy naftowej Brent w Londynie powróciły do poziomu 112 USD/bbl. Zmienność cen pozostała wysoka gdyż jeszcze w poniedziałek ceny ropy spadły chwilowo do poziomu 102 USD, w piątek rano natomiast ceny ropy Brent pozostają już na poziomie 111 USD/bbl. Rynek pozytywnie odebrał wiadomości dotyczącej Grecji. Niemieckie banki zgodziły się na reinwestycję części środków pochodzących z wykupu zapadających obligacji greckich. Grecki rząd przyjął w środę pierwszą z dwóch ustaw oszczędnościowych na lata 2011-2015 a to otwiera drogę do przyznania Grecji kolejnej transzy pomocy finansowej.

Poza tym w Zatoce Meksykańskiej  przy wybrzeżach Meksyku uformował się pierwszy sztorm tropikalny Arlene. Meksyk jest obecnie drugim po Kanadzie największym dostawcom ropy do USA – 1,2 mln bbl/d co odpowiada 6% amerykańskiej konsumpcji paliw. W związku z tym wzrosło ryzyko problemów z dostawami ropy z tego rejonu. Zapasy ropy w USA spadły w minionym tygodniu 4,4 mln bbl do najniższego poziomu od połowy kwietnia tego roku. Podobnie większy od oczekiwań okazał się spadek rezerw benzyn – 1,4 mln bbl. Spadek zapasów jest w dużej mierze wynikiem mniejszego importu ropy do USA, który systematycznie spadał w ostatnich tygodniach. W ostatnim miesiącu import był 10% niższy niż przed rokiem.  Amerykańska konsumpcja paliw spadła w minionym tygodniu 0,8% do poziomu 18,8 mln bbl/d i pozostaje 1,7% poniżej wartości z roku ubiegłego.
Na rynku pojawiły się głosy, że w związku z uwolnieniem rezerw strategicznych przez MAE zmieni się polityka OPEC. Arabia Saudyjska może nie zwiększyć mimo zapowiedzi produkcji a być może nawet ją zmniejszy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!