Ceny paliw najniższe od 4 miesięcy

Ceny paliw najniższe od 4 miesięcy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ostatni tydzień października zgodnie z oczekiwani przyniósł dalsze obniżki cen paliw na stacjach. Średnio w kraju litr Pb95 potaniał 5 gr. do poziomu 5,42 PLN. Za olej napędowy zapłacimy natomiast 4 gr./l mniej i jego średnia detaliczna cena w kraju to obecnie 5,48 PLN/l.

Wyhamowanie tempa umocnienia złotówki i powrót cen ropy Brent w rejon 110 USD/bbl wyraźnie zmniejszają szanse na dalsze obniżki cen paliw na stacjach. Najprawdopodobniej w najbliższych dniach poziom cen paliw pozostanie stabilny.

Podkreślenia wymaga fakt znacznego zróżnicowania cen paliw w kraju – szczególnie benzyny. Litr Pb95 na pojedynczych stacjach kupimy zarówno w granicach 5,10 PLN/l jak i ponad 5,65 PLN/l. Różnice cen wynikają z dysproporcji w poziomie marż detalicznych i charakterystyki konkurencji rynku lokalnego. Średni krajowy poziom cen Pb95 (5,42 PLN/l) jest 29 gr./l (5%) niższy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Za olej napędowy z kolei płacimy obecnie 21 gr./l (3,7%) mniej niż przed rokiem.

Najtańszymi regionami kraju biorąc pod uwagę średnie ceny benzyny i diesla są województwa pomorskie, małopolskie i świętokrzyskie. Poziom cen benzyn w tym regionie kraju jest ponad 10 gr./l niższy od średniej krajowej. Najwyższe ceny paliw utrzymują się natomiast w województwie mazowieckim i zachodniopomorskim, gdzie za litr benzyny zapłacimy średnio 20 gr/l więcej niż we wspomnianych województwie świętokrzyskim czy małopolskim.

Stabilne pozostały natomiast ceny autogazu. Średnio w kraju litr tego paliwa podrożał 1 gr./l do 2,61 PLN/l. LPG na stacjach jest średnio 11 gr./l tańszy w porównaniu z rokiem ubiegłym i nadal za litr tego paliwa płacimy 52% mniej niż za litr benzyny Pb95.

Ceny ropy Brent w Londynie wzrosły od początku tygodnia z poziomu około 106,80 USD/bbl w rejon 110 USD/bbl. Fed tym razem nie zaskoczył rynku i zgodnie z oczekiwaniami program skupu aktywów nie powinien ulec ograniczeniu w tym roku, co jest pozytywna informacją dla notowań ropy naftowej. Kwestią dyskusyjną pozostaje trwałość ożywienia gospodarczego w USA, od którego bezpośrednio uzależniona będzie decyzja o ograniczeniu QE3. Zapasy ropy w USA w minionym tygodniu zgodnie z danymi EIA/DoE wzrosły 4,1 mln do 383,9 mln bbl i systematycznie ich poziom utrzymuje się powyżej średniej dla tej pory roku. Zaskakujące okazały się natomiast dane o konsumpcji. Popyt na paliwa wzrósł w skali tygodnia aż 10% do 20,1 mln bbl/d i jest to najwyższy poziom konsumpcji od końca czerwca. W ponad 45% wzrost konsumpcji paliw wynikał ze zwiększenia zapotrzebowania na oleje. Konsumpcja destylatów wzrosła w minionym tygodniu 24% do 4,15 mln bbl/d i jest 18% wyższa niż przed rokiem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny paliw najniższe od 4 miesięcy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!