XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ceny paliw najniższe od marca 2011 roku

Ceny paliw najniższe od marca 2011 roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ostatni tydzień października przyniósł dalsze spadki cen paliw na krajowych stacjach. Niestety póki co może to być ostatni tydzień obniżek a ceny paliw, przynajmniej w pierwszej połowie listopada powinny pozostać stabilne.

W skali tygodnia benzyna Pb95 potaniała średnio 5 gr./l do poziomu 5,14 PLN/l. Z kolei za olej napędowy płacimy 4 gr./l mniej i średnia krajowa cena tego paliwa to obecnie 5,05 PLN/l. Stabilne pozostały jeszcze ceny autogazu gdyż średni krajowy poziom cen tego paliwa spadł 1 gr./l do 2,60 PLN/l, z tym, że na części stacji obserwujemy już kilkugroszowe podwyżki cen tego paliwa.

Obecnie ceny benzyn i diesla w kraju są najniższe od marca 2011 roku. W porównaniu z rokiem ubiegłym diesel jest 42 gr./l tańszy natomiast benzyna 27 gr./l. Podkreślenia wymaga fakt, że w skali całego kraju poziom cen jest znacznie zróżnicowany. Przykładowo obecnie w kraju litr oleju napędowego zatankujemy nawet kilka groszy poniżej 4,90 PLN/l jak i powyżej poziomu 5,30 PLN/l. Zdecydowanie najdroższym regionem kraju biorąc pod uwagę średni poziom cen paliw jest zachodniopomorskie, gdzie ceny paliw są średnio 15 gr./.l wyższe w porównaniu z przeciętnym ogólnokrajowym poziomem cen. Najtaniej z kolei jest w świętokrzyskim i śląskim.

Wyhamowanie spadków cen ropy naftowej i wysoki poziom kursu USD/PLN przełożyły się z kolei na niewielkie podwyżki cen hurtowych, co biorąc pod uwagę średni poziom marż detalicznych powinno ustabilizować sytuację na rynku detalicznym. Póki co więc średni poziom cen diesla nie spadnie poniżej 5 PLN/l.

Cały mijający tydzień notowania grudniowej serii kontraktów na ropę Brent pozostawały w rejonie 84,55 – 87,94 USD/PLN. Rynek odsunął się od ustanowionego trzy tygodnie temu tegorocznego minimum w okolicach 83 USD/bbl. W dalszym ciągu silny dolar i rosnąca światowa podaż ropy przy malejącym tempie wzrostu popytu to główne czynniki niższych cen ropy.

W kontekście ostatnich spadków cen ropy przewija się temat decyzji OPEC i opłacalności wydobycia ropy naftowej z łupków. Obecnie produkcja OPEC jest około 0,5 mln bbl/d wyższa od obowiązującego limitu wydobycia 30 mln bbl/d. Dla przypomnienia w latach 2012-2013 kraje OPEC wydobywały średnio 1,5-2 mln bbl/d powyżej ustalonego i obowiązującego od grudnia 2011 roku limitu 30 mln bbl/d. Zaplanowane na 27 listopada spotkanie OPEC najprawdopodobniej nie przyniesie zmian w podejściu poszczególnych krajów kartelu do obowiązujących limitów produkcji. Nawet jeśli zostałyby one obniżone, co z kolei nie powinno być zaskoczeniem wobec rosnącej produkcji ropy w krajach poza OPEC i zmniejszającym się tempem wzrostu światowej konsumpcji. Tymczasem zdaniem sekretarza generalnego OPEC poziom produkcji kartelu w przyszłym roku nie będzie zbytnio odbiegał od obecnego. Natomiast utrzymanie cen ropy w dłuższym okresie na poziomie około 85 USD/bbl uderzy najpierw w wydobycie ropy ze złóż niekonwencjonalnych ( łupki, piaski) gdzie koszty są nieporównywalnie wyższe niż w krajach OPEC.

W USA z kolei szeroko toczy się dyskusja na temat opłacalności wydobycia ropy z łupków z tym, że szacunki rentowności wydobycia przedstawiane między innymi przez Morgan Stanley, Goldman Sachs, UBS czy Credit Suisse różnią się znacznie. Dla regionów w których koncentruje się ponad 90% amerykańskiej produkcji z łupków czyli (EagleFord, Bakken, Permian) próg opłacalność produkcji szacowany jest między 43-90 USD/bbl w przypadku cen ropy WTI. Co w przybliżeniu daję średnioważoną cenę dla wszystkich złóż w granicach 60-80 USD/bbl.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny paliw najniższe od marca 2011 roku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!