Ceny paliw: obniżka przez protest czy kurs złotego?

Ceny paliw: obniżka przez protest czy kurs złotego?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W piątym tygodniu nowego roku zobaczyliśmy tak upragnioną przez kierowców obniżkę cen benzyny bezołowiowej 95 o dwa grosze na litrze. Pytanie czy zmianę tego rodzaju przypisywać można akcjom protestu kierowców, czy raczej są one wynikiem układu sił na rynku walutowym.

Protesty kierowców były zapewne wyrazem zrozumiałej irytacji poziomem cen paliw, jednak większą rolę w zmianie można chyba przypisać umocnieniu złotego w minionych dniach.

Obecna cena benzyny wynosi 5,59 zł/l wobec poziomu 5,61 zł/l przed tygodniem. Benzyna bezołowiowa 98 natomiast zachowała się odwrotnie i zanotowała zwyżkę o 1 grosz na poziom 5,86 zł/l. Olej napędowy trwa niezmiennie na poziomie 5,79 zł/l. Podobną sytuację notujemy w przypadku rynku autogazu – kosztuje on niezmiennie 2,87 zł/l.

W przypadku województw najtańsze jest Podlaskie. Tam za benzynę 95 trzeba było płacić 5,57 zł/l. W przypadku diesla rekord natomiast jest dziś wśród średnich w Wielkopolsce – za litr płacić trzeba 5,73 zł/l. Najdrożej za paliwa płacili mieszkańcy Zachodniopomorskiego – za benzynę 5,64 zł/l, a za diesla 5,81 zł/l (w Pb95 rekord ten wyrównała Małopolska, zaś w oleju napędowym - Świętokrzyskie).

Najtańszą stolicą wojewódzką były Poznań (Pb95 po 5,55 zł/l i ON po 5,71 zł/l) i Białystok z benzyną po 5,55 zł/l. Najdroższy zaś spośród wojewódzkich stolic nadal pozostaje Gorzów Wlkp., gdzie za benzynę płaci się średnio 5,67 zł/l, zaś za olej napędowy 5,86 zł/l.

Olej napędowy po raz pierwszy zatrzymał cenowy galop w 2012 roku. Powód do radości to jednak średni – w cztery tygodnie udało się mu zyskać niemal dwadzieścia groszy na litrze… Benzyna nie zatrzymała się niestety wraz z dieslem i ostrożna zwyżka trwa w najlepsze.
Cena oleju napędowego w tym tygodniu zatrzymała się na poziomie 5,79 zł/l. Benzyny bezołowiowe zyskują – odpowiednio o 1 i 2 grosze Pb98 i Pb95.

Gaz płynny także sprawił niespodziankę kierowcom i kosztuje o dwa grosze więcej niż przed tygodniem – co tym trudniejsze do wytłumaczenia, że na rynku hurtowym tego paliwa widzimy raczej poważne obniżki.

Wśród województw o najniższej cenie paliw w tym tygodniu to: lubelskie i pomorskie z benzyną Pb95 po 5,58 zł/l oraz podkarpackie z olejem napędowym po 5,72 zł/l. Rekordy wysokich cen natomiast pojawiają się w województwie świętokrzyskim. Tam za benzynę 95 – podobnie jak w zachodniopomorskim – płacić trzeba 5,64 zł/l. Za litr paliwa dieslowskiego płaci się tam natomiast 5,84. W przypadku gazu płynnego rozpiętość jest stosunkowo niewielka, jednak w skali kraju najdrożej jest w województwie lubuskim – 2,90 zł/l.

Stolicą wojewódzką o najniższych cenach benzyny w tym tygodniu jest Białystok z ceną 5,55 zł/l, zaś najtańszy olej napędowy mamy w Rzeszowie – po 5,65 zł/l. Najdroższą stolicą dla benzyny jest nieodmiennie Gorzów Wlkp. z ceną 5,68 zł/l. Olej napędowy w cenach rekordowych kupić można w Kielcach oraz Szczecinie – po 5,85 zł/l.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny paliw: obniżka przez protest czy kurs złotego?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!