Ceny paliw - optymistyczny początek roku

Ceny paliw - optymistyczny początek roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rok rozpoczyna się na rynku międzynarodowym na poziomach poniżej 60 USD za baryłkę, a wspomnienie letnich wakacji, kiedy kosztowała ona niemal dwa razy drożej jest od nas dziś odległe niczym epoka lodowcowa...

Polscy kierowcy przywykli już do taniego tankowania paliw - o ile za takie można uznać wyniki poniżej 5 zł - i wydaje się, że przez najbliższe miesiące nie będą musieli zmieniać swoich przyzwyczajeń. To skutek globalnej sytuacji rynku naftowego.

Jakie ceny w rafineriach?

Ostatnie dni przynoszą niewielką zmienność cen paliw w polskich rafineriach. Średnia cena benzyny Pb95 za metr sześcienny to 3279 PLN - zmiana spadkowa na przestrzeni ostatnich dni to kilkanaście złotych. W przypadku oleju napędowego zmiana cen jest minimalna - obecnie metr tego paliwa kosztuje 3468 PLN. Podrożał natomiast olej opałowy, który średnio kosztuje 2310 PLN/m sześc.

Diesel równy benzynie

W ostatnim tygodniu zobaczyliśmy zrównanie cen benzyny i oleju napędowego na stacyjnych pylonach. Oba te paliwa kosztują 4,59 zł/l. Spodziewać się można, że na wielu stacjach w najbliższych dniach zobaczymy zbliżenie cen tych paliw i w końcu - benzyna stanie się tańszą od diesla, co może potrwać do wiosny.

Na okres między 5 a 11 stycznia 2015 spodziewamy się, że na stacjach benzyna 98-oktanowa ulokuje się między 4,76 a 4,87 PLN/l. Dla benzyny 95-oktanowej i oleju napędowego zmiana powinna sprowadzić ceny do przedziału 4,49-4,60 zł/l. Obniżka może także pojawić się w cenach autogazu na rynku detalicznym - powinien on kosztować 2,32-2,40 zł/l.

Na świecie bez zmian?

Początek nowego roku nie przyniósł jeszcze szokujących zmian koniunktury - na razie poznaliśmy przede wszystkim słabsze niż prognozowano dane dotyczące chińskiego przemysłu. Te wyniki mogą sugerować trudności zakupowe Państwa Środka - a to zwykle wspierało obniżki cen surowca.

Obecna cena baryłki ropy Brent lokuje się na poziomie 57,66 USD - daje nam to minimalną zwyżkę, wynoszącą około 33 centów. W przypadku kontraktow dieslowskich widzimy ruch w górę o skali 16 dolarów. Nie należy jednak spodziewać się, że spowoduje to jakiekolwiek odwrócenie spodziewanych prognoz dla rynku polskiego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!