Ceny paliw - ostatnie obniżki?

Ceny paliw - ostatnie obniżki?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pierwszy tydzień Nowego Roku przyniósł spadki detalicznych cen benzyny i diesla średnio o 2 gr./l. Benzyna Pb95 kosztuje obecnie średnio w kraju 5,43 PLN/l, olej napędowy natomiast 5,52 PLN/l. Na niezmienionym poziomie 2,73 PLN/l pozostały ceny LPG.

W porównaniu z rokiem ubiegłym zarówno benzyna jak i olej napędowy pozostają jednak tańsze. Obecnie za litr Pb95 płacimy średnio 6 gr./l mniej niż przed rokiem. Ceny oleju napędowego pozostają 10 gr./l niższe. O ile jest szansa aby w styczniu poziom cen na stacjach był niższy w porównaniu z rokiem 2012, tak ze względu na podwyżki cen hurtowych w pierwszych dniach 2013 roku benzyna i diesel mogą przestać tanieć. Dla przypomnienia obniżki na krajowych stacjach trwają od połowy września ubiegłego roku. W okresie tym benzyna Pb95 potaniała średnio 46 gr./l, diesel natomiast 25 gr./l.

Początek 2013 roku przyniósł również podwyżki hurtowych cen benzyny i diesla średnio o 9gr./l oraz 5 gr./l. Jeśli podwyżki na krajowym rynku hurtowym będą kontynuowane to w drugiej połowie stycznia na stacjach możemy zobaczyć już pierwsze od dłuższego czasu podwyżki cen.

Pierwsza sesja 2013 roku przyniosła znaczne podwyżki cen w reakcji na zażeganie groźby „klifu fiskalnego” w USA – największym konsumencie ropy naftowej na świecie. Ropa naftowa Brent po początkowym wzroście w rejon 113 USD potaniała do poziomu 111,50 USD, który obserwujemy w piątek rano.

Fed wydaje się być niezdecydowany w kwestii kontynuacji programu luzowania polityki pieniężnej w dłuższym okresie poza 2013 roku. Rosną obawy o negatywne efekty tego typu działań dla rynków finansowych.

Amerykański Instytut Naftowy poinformował wczoraj nieoczekiwanie o spadku rezerw ropy w USA aż o 12 mln bbl jednak może być to związane z kwestiami podatkowymi wraz z końcem roku. Dziś dane na temat zapasów paliw i konsumpcji opublikuje Departament Energii.

W USA ropociąg Seaway, którym od maja ropa z magazynów w Cushing trafia do amerykańskiego wybrzeża nad Zatoką Meksykańską (Freeport, Port Arthur) w najbliższych dniach powinien osiągnąć zdolność przesyłową 0,4 mln bbl/d. Do połowy 2014 roku planowane jest zwiększenie zdolności przesyłowych do 0,85 mln bbl/d. Ropociąg ma kluczowe znaczenie dla międzynarodowego rynku ropy naftowej i otwiera drogę dla eksportu amerykańskiej i kanadyjskiej ropy naftowej, w tym, ze źródeł niekonwencjonalnych
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny paliw - ostatnie obniżki?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!