XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ceny paliw przestały rosnąć, ale czy są szanse na obniżki?

Ceny paliw przestały rosnąć, ale czy są szanse na obniżki?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ostatnim tygodniu hurtowe ceny diesla i benzyn spadły odpowiednio 1 gr./l oraz 3 gr./l w związku z czym wraz z początkiem czerwca, ceny paliw na krajowych stacjach powinny pozostać nadal stabilne.

  • Na chwilę obecną możemy jednak odetchnąć od dalszych podwyżek. Co więcej na części stacji, szczególnie z wysokim poziomem cen obserwujemy już niewielkie obniżki.
  • Średnio w kraju litr benzyny Pb95 kosztuje obecnie 5,14 PLN/l czyli dokładnie tyle samo co przed tygodniem.
  • Podobnie w skali tygodnia nie zmieniły się średnie ceny oleju napędowego. W dalszym ciągu za litr tego paliwa płacimy 5,10 PLN/l.
  • Symboliczny 1 gr./l do poziomu 2,18 PLN/l potaniał natomiast autogaz.

Zapowiedzi zwiększenia światowej produkcji ropy naftowej o ile wpłynęły na spadek cen ropy, tak niewiele zmieniły w kontekście sytuacji na krajowym rynku detalicznym. Wszystko za sprawą postępującego osłabienia złotówki, co tak naprawdę ograniczyło spadki cen na krajowym rynku hurtowym.

Na chwilę obecną możemy jednak odetchnąć od dalszych podwyżek. Co więcej na części stacji, szczególnie z wysokim poziomem cen obserwujemy już niewielkie obniżki. Średnio w kraju litr benzyny Pb95 kosztuje obecnie 5,14 PLN/l czyli dokładnie tyle samo co przed tygodniem. Podobnie w skali tygodnia nie zmieniły się średnie ceny oleju napędowego. W dalszym ciągu za litr tego paliwa płacimy 5,10 PLN/l. Symboliczny 1 gr./l do poziomu 2,18 PLN/l potaniał natomiast autogaz.

W ostatnim tygodniu hurtowe ceny diesla i benzyn spadły odpowiednio   1 gr./l oraz 3 gr./l w związku z czym wraz z początkiem czerwca, ceny paliw na krajowych stacjach powinny pozostać nadal stabilne.

 Końcówka maja przyniosła nam spadek cen ropy Brent w okolice 75 USD/bbl i  rynek ma wyraźny problem z wygenerowaniem jakiejkolwiek większej  korekty wzrostowej, wobec oczekiwań wzrostu produkcji ropy naftowej.

Bardzo prawdopodobne więc, że spadki cen będą  kontynuowane do poziomu 70 USD/bbl. Skala zwiększenia wydobycia i decyzja OPEC 22-23 czerwca zdeterminuje dalszy kierunek ruchu cen.

Podkreślić należy fakt, że decyzja może nie być łatwa, ponieważ OPEC już kilkakrotnie informował, że nie dopuści do ponownego wzrostu światowych zapasów ropy naftowej i nadwyżki.

Obecnie mówi się o tym, że kartel zwiększy produkcję o około 0,5-0,8 mln bbl/d aby skompensować straty ropy wenezuelskiej i przywrócić swoją produkcję do poziomu około 32,5 mln bbl/d, czyli wielkości ustalonej w listopadzie 2016 roku w ramach porozumienia cięć produkcji.

Na decyzję mogą jednak wpłynąć dalsze zmiany produkcji ropy naftowej w USA. Jeśli OPEC zrewiduje w górę swoje oczekiwania odnośnie  tempa zmian wydobycia ropy naftowej z łupków, wówczas skala wzrostu produkcji może okazać się niższa od oczekiwań.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny paliw przestały rosnąć, ale czy są szanse na obniżki?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!