XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ceny paliw stabilne

Ceny paliw stabilne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Listopadowy poziom cen benzyn, diesla i autogazu w ujęciu nominalnym był najniższy od 2010 roku. Już teraz możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że analogiczną sytuację zaobserwujemy w grudniu.

Ostatni tydzień listopada przyniósł stabilizację cen paliw na stacjach. Średni krajowy poziom cen benzyn i diesla nie uległ zmianie. Nadal za litr Pb95 płacimy w kraju średnio 5,33 PLN/l, olej napędowy pozostaje 7 gr./l droższy i jego średnia cena to 5,40 PLN/l. O 2 gr./l do 2,66 PLN/l podrożał natomiast autogaz.

Podkreślenia wymaga fakt, że ceny benzyn pozostają na poziomie tegorocznych minimów, tak więc praktycznie jest to najniższy poziom w tym roku. Ole napędowy jest z kolei najtańszy od połowy czerwca tego roku. Biorąc pod uwagę zmiany cen na rynku hurtowym (w ostatnim tygodniu diesel podrożał 6 gr./l, ceny benzyn praktycznie nie zmieniły się) aktualne poziomy cen na stacjach najprawdopodobniej utrzymają się w nadchodzącym tygodniu. W skali całego kraju nadal najwyższe ceny paliw mamy w województwie zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. Najtaniej z kolei jest w świętokrzyskim, śląskim i pomorskim.

Ceny ropy naftowej Brent w Londynie z kolei nadal utrzymują się w rejonie 111 USD/bbl. Co prawda tydzień rozpoczął się od spadku cen do 108 USD/bbl w związku z zawartym wstępnym porozumieniem Iranu z mocarstwami światowymi. O ile faktycznie porozumienie z Iranem redukuje ryzyko geopolityczne to praktycznie nie wprowadza, przynajmniej w najbliższych 6 miesiącach większych zmian jeśli chodzi o ograniczenia irańskiego eksportu. Istotny jest natomiast fakt zniesienia sankcji związanych z ubezpieczeniem irańskich tankowców, co może mieć wpływ na aktualne koszty eksportu na rynki azjatyckie. Iran tak więc nadal eksportował będzie około 1 mln bbl/d ropy naftowej w porównaniu z poziomem 2,5 mln bbl/d z roku 2011. Drastyczny spadek irańskich dostaw nastąpił w 2012 roku po zaostrzeniu sankcji przez USA i UE.

Wsparciem dla cen ropy Brent jest sytuacja w Libii. Tamtejszy premier ostrzegł wczoraj o groźbie niewypłacalności rządu jeśli bojownicy i milicja zbrojna nie przestaną okupować portów i pól naftowych, co stoi na przeszkodzie do zwiększenia eksportu ropy. W normalnych warunkach rynkowych 70% libijskiego eksportu trafiało na rynek europejski – ropa ta zaspokajała 6% konsumpcji.

W USA z kolei rosną zapasy ropy i produkcja co znajduje wyraz w dalszym spadku ropy WTI, która obecnie kosztuje 92 USD/bbl. Zgodnie z danymi EIA amerykański poziom produkcji przekroczył 8 mln bbl i jest najwyższy od 1989.W skali roku produkcja wzrosła aż 25% i obecnie udział importu ropy w wolumenie konsumpcji spadł poniżej 40%.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny paliw stabilne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!