Ceny paliw. Symboliczne obniżki

Ceny paliw. Symboliczne obniżki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Drugi tydzień z rzędu na krajowym rynku paliw obserwujemy spadek średnich cen jednak skala obniżek jest symboliczna. Benzyna Pb95 potaniała w skali tygodnia 2 gr./l do średniego poziomu 5,86 PLN/1000l i jest najtańsza od 6 tygodni. W skali kraju ceny pozostają zróżnicowane.Pb95 zatankujemy zarówno po 5,70 PLN/l jak i 5,97 PLN/l.

W dalszym ciągu szanse na większe obniżki w nadchodzących dniach pozostają niewielkie ze względu na wyhamowanie spadków cen na rynku hurtowym pod wpływem kolejnej fali osłabienia złotówki.

Olej napędowy na krajowych stacjach kosztuje obecnie średnio 5,77 PLN/l i ceny tego paliwa kolejny tydzień z rzędu pozostawały stabilne. Od początku lutego tego roku średnie ceny oleju napędowego pozostają w rejonie 5,76-5,79 PLN/l. Nadchodzące dni nie powinny przynieść istotnych zmian cenowych na tym rynku. Podkreślenia wymaga fakt, że zróżnicowanie cen diesla w kraju jest dużo większe niż benzyny. Olej napędowy na krajowym stacjach obecnie kupimy zarówno po 5,55 PLN/l jak i 5,92 PLN/l.

Kolejny tydzień z rzędu nie uległy zmianom średnie ceny autogazu. Obecnie w kraju LPG kosztuje 2,84 PLN/l przy czym ceny na poszczególnych stacjach wahają się między 2,69 – 2,95 PLN/l.

Na rynku ropy naftowej w mijającym tygodniu obserwowaliśmy wyhamowanie tempa spadków cen, choć rynek nadal jest pod presją umacniającego się dolara i pogarszających perspektyw gospodarczych co bezpośrednio rzutuje na oczekiwania zmian tempa wzrostu światowej konsumpcji ropy. Przez cały tydzień notowania ropy Brent w Londynie pozostawały w rejonie 110,34 – 113,64 USD.

Znacznie gorsze od oczekiwań okazały się kwietniowe dane na temat dynamiki zmian chińskiego eksportu i importu. W kwietniu eksport wzrósł 4,9% w skali roku czyli prawie dwa razy mniej niż oczekiwano. Import natomiast zwiększył się zaledwie 0,3% wobec oczekiwań na poziomie 10%. Chiny są drugim największym na świecie konsumentem ropy i to głównie one w ostatnich latach kształtowały tempo wzrostu światowej konsumpcji ropy.
Wbrew początkowym obawom Grecja otrzyma pomoc finansową w wysokości 5,2 mld euro z tym, że nie ustają spekulacje na temat wyjścia tego kraju ze strefy euro i eskalacji kryzysu w Europie.

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej po raz pierwszy od dłuższego czasu zrewidowała w dół prognozy średniej ceny ropy WTI w tym roku. Obecnie ropa WTI w Nowym Jorku kosztuje 96 USD. Według najnowszych szacunków średni poziom cen ropy WTI w tym roku ukształtuje się na poziomie 104 USD czyli 2 USD mniej niż szacowano jeszcze miesiąc temu ale 9USD więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Światowy popyt na paliwa zdaniem agencji wzrośnie w tym roku 1mln bbl/d (1,1%) przy wzroście podaży ropy o 1,7 mln bbl/d (w tym 1 mln w krajach OPEC). USA i Europa pozostaną dwoma regionami świata w których spodziewany jest spadek konsumpcji.

Dodatkowo AAIE prognozuje znaczny spadek produkcji ropy w Iranie. Do końca roku produkcja irańskiej ropy może zmniejszyć się o 0,5 mln bbl/d (16%) do 3 mln bbl/d co jest efektem wprowadzenie sankcji i braku inwestycji przy obserwowanym naturalnym spadku produkcji z pół istniejących. Zapasy ropy w krajach OECD pozostają na wysokim poziomie i będą rosły do końca roku.

Departament energii USA (DoE) poinformował o wzroście amerykańskich rezerw ropy w ubiegłym tygodniu o 3,65mln bbl/d do 379,5 mln bbl czyli najwyższego poziomu od początku sierpnia 1990 roku. Amerykańska konsumpcja paliw pozostaje na poziomie 18,6 mln bbl/d. W ostatnich dwóch tygodniach obserwowaliśmy jednak wzrost konsumpcji benzyn w konsekwencji czego obecnie popyt na benzynę w USA jest najwyższy od 4 miesięcy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny paliw. Symboliczne obniżki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!