XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ceny paliw wciąż mogą rosnąć

Ceny paliw wciąż mogą rosnąć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chociaż w ostatnim tygodniu nie obserwowaliśmy znacznych zmian cen na poziomie hurtowym to jednak wydaje się ,że jest jeszcze miejsce na podwyżki zarówno benzyny jak i napędu, chociaż ich skala powinna być dużo mniejsza.

Spadki cen ropy Brent z pierwszej połowy tygodnia zostały praktycznie w całości skompensowane w czwartek, kiedy majowe kontrakty na ropę Brent wzrosły prawie 9% do poziomu 53$.

Czwartkowe wzrosty cen ropy to pokłosie optymizmu wraz ze szczytem G20 i wyraźne zwiększenie u inwestorów apetytu na ryzyko. Poza tym obserwowaliśmy silne wzrosty indeksów akcji i osłabienie dolara po decyzji ECB, który zdecydował się obciąć stopy procentowe o 25 pkt. (oczekiwano cięcia stóp o 50 pkt.).

Informacje fundamentalne o charakterze wewnętrznym, jak poziom zapasów ropy i popytu na ropę w obecnej chwili zeszły na dalszy plan, tak więc należy uważnie śledzić sytuację na indeksach akcji, ponieważ to ona może w dużej mierze determinuje kierunek ruchu cen ropy. Dziś kontynuowanie wzrostów na giełdach może być utrudnione ze względu na informacje z amerykańskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia w USA ma wzrosnąć do 8,5% czyli najwyższego poziomu od 25 lat. Technicznie indeks Dow Jones ma przed sobą bardzo silny poziom oporu w rejonie 8000pkt. i jego pokonanie jest kluczowe dla kontynuowania wzrostów indeksów, ale także i ropy. Jeśli się to nie uda dziś na rynkach możemy obserwować spadki a ceny ropy najprawdopodobniej powrócą w rejon 47$.

Cykl wzrostu zapasów ropy w USA nadal jest kontynuowany. U podstaw tego stanu rzeczy leży stosunkowo wysoki poziom importu ropy, biorąc pod uwagę skalę spadku popytu. W ostatnich czterech tygodniach popyt na ropę w USA (18,865 mln bbl/d) był 4,4% niższy niż przed rokiem, import ropy (9,3 mln bbl/d) natomiast tylko 2% niższy przy wzroście amerykańskiej produkcji ropy o 0,3 mln bbl/d (4%). Proporcje te utrzymują się od kilku miesięcy.

W ostatnim tygodniu natomiast ponad 7,5% spadła konsumpcja destylatów, co wpłynęło na spadek amerykańskiego popytu na ropę o 3%. W przypadku rynku benzyn w USA popyt oscyluje wokół poziomu z roku ubiegłego i wydaje się, że jeżeli od strony fundamentalnej mamy szukać czynników wzrostu cen ropy to będą one wynikać w dużej mierze z relacji produkcji i popytu na rynku benzyn.

Do początku sezonu letniego czyli przez najbliższe 8 tygodni ceny ropy mogą pozostać w trendzie bocznym 40-60$

Znaczne podwyżki na poziomie hurtowym notowane w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie pozostały bez echa na stacjach paliw. Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 w minionym tygodniu wzrosła o 10 gr/ l, osiągając poziom 3,94 zł/l, a średnia cena oleju napędowego wzrosła o 8 gr/l do poziomu 3,59 zł/l. Na niektórych stacjach za litr benzyny bezołowiowej 95 trzeba już płacić powyżej 4 zł/l. Średnia cena autogazu wzrosła o 1 gr/l do 1,71 zł/l.

Chociaż w ostatnim tygodniu nie obserwowaliśmy znacznych zmian na poziomie hurtowym ( benzyna bezołowiowa 95 potaniała 5-25 PLN/1000l. a olej napędowy o 13-48 PLN/1000l.) to jednak wydaje się ,że jest jeszcze miejsce na podwyżki zarówno benzyny jak i napędu, chociaż ich skala powinna być dużo mniejsza.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny paliw wciąż mogą rosnąć

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!