Ceny ropy próbują się odbić po dużej zniżce

Ceny ropy próbują się odbić po dużej zniżce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku drożeje o 0,3 proc. po tym, jak 6 grudnia "zanurkowała" o 2,9 proc., czyli najmocniej od 2 miesięcy. Zapasy benzyny w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 6,78 mln baryłek, a produkcja ropy przez Amerykanów była rekordowo wysoka - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,10 USD za baryłkę, po zwyżce o 14 centów, czyli 0,3 proc.

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zyskuje 19 centów do 61,41 USD za baryłkę.

We wtorek 5 grudnia niezależny Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoich wyliczeniach o zapasach paliw w USA, że zapasy benzyny wzrosły w ubiegłym tygodniu aż o 9,2 mln baryłek.

W środę 6 grudnia Departament Energii (DoE) potwierdził w oficjalnych danych wzrost zapasów benzyny - ale tu wskazano, że zapasy benzyny wzrosły o 6,78 mln baryłek. To już czwarty z kolei tydzień, gdy zapasy benzyny wzrosły.

"Wzrost zapasów benzyny i wpływ, jaki będzie mieć ten fakt na zapotrzebowanie rafinerii na ropę w najbliższym czasie, kształtuje sytuację na giełdach paliw" - mówi Michael McCarthy, główny strateg CMC Markets w Sydney.

Czytaj także: Pierwszy kontrakt Lotosu nie z Rosjanami coraz bliżej. Statki już płyną

DoE podał też, że produkcja ropy w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu do nowego rekordowego poziomu - do 9,7 mln baryłek dziennie - najwyżej, od kiedy publikowane są dane DoE - od 1983 roku. To już 7. z kolei tydzień wzrostu produkcji ropy w USA.

"Uwaga rynków znów kieruje się na podaż ropy, szczególnie tej z łupków z USA, teraz gdy już jest po uzgodnieniach OPEC" - wskazuje McCarthy.

OPEC, Rosja oraz pozostali producenci ropy - w sumie 21 państw, których obowiązuje umowa o ograniczeniu podaży surowca, zgodzili się w ubiegłym tygodniu na wydłużenie cięć o 9 miesięcy, czyli do końca 2018 r.

Od początku 2017 r. strony umowy zgodziły się obniżyć podaż ropy na światowe rynki o 1,8 mln baryłek dziennie, z czego OPEC w sumie o 1,2 mln/b, a Rosja 300 tys. b/d. Ta umowa obowiązywała do końca marca 2018 r.

Czytaj również: Kulczykowie przeszacowali swoje zasoby w Tunezji i Rumunii. Mają mniej

Podczas poprzedniej sesji ropa NYMEX w Nowym Jorku zniżkowała o 1,66 USD, czyli 2,9 proc., do 55,96 USD za baryłkę. To najmocniejszy spadek notowań ropy od 2 miesięcy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny ropy próbują się odbić po dużej zniżce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!