Ceny ropy wspierane przez zapasy i geopolitykę

Ceny ropy wspierane przez zapasy i geopolitykę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podtrzymuje wzrosty z poprzednich dni. Zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu aż o 7 mln baryłek, a ta informacje wspiera notowania surowca. Są też ryzyka geopolityczne, które również pomagają cenom ropy - podają maklerzy.

  • To może być czwarty z kolei tydzień z malejącymi zapasami ropy w Stanach Zjednoczonych.
  • Na rynek wpływa istotnie sytuacja w Iraku i wzrost napięcia między Iranem i USA.
  • Inwestorzy liczą, że kraje OPEC rozszerzą ograniczenia w eksporcie ropy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,16 USD, po zwyżce o 28 centów, czyli 0,5 proc.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zyskuje 43 centy, czyli 0,7 proc., do 58,31 USD za baryłkę.

We wtorek 17 października Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim niezależnym raporcie, że zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu aż o 7,13 mln baryłek.

W środę 18 października Departament Energii USA (DoE) po 16.30 poda oficjalne dane na temat zapasów.

Analitycy spodziewają się spadku zapasów ropy o 3 mln baryłek. Byłby to już 4. z kolei tydzień, gdy zapasy zmalały.

Tymczasem na rynku są inne czynniki wspierające notowania ropy - to m.in. ryzyka geopolityczne związane z sytuacją w Iraku i wzrostem napięcia na linii USA - Iran.

Iracka armia przejęła 17 października wszystkie pola naftowe zarządzane przez państwowy koncern North Oil Company (NOC) w rejonie Kirkuku; Kurdowie wycofali się bez walki. Pozostałe pola naftowe przeszły pod kontrolę Bagdadu w poniedziałek.

Siły irackie przejęły m.in. kontrolę nad złożami ropy Awana i Bai Hassan w prowincji Kirkuk. Już w poniedziałek zostało zajęte pole naftowe Baba Gurgur.

Na rynkach są obawy o możliwe zakłócenia w dostawach ropy z tego regionu.

Inwestorów niepokoi też wzrost napięcia pomiędzy USA a Iranem. Prezydent USA Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że całkowite zakończenie porozumienia nuklearnego z Iranem to "realna możliwość". W piątek amerykański prezydent nie wycofał USA z układu, ale oznajmił, że Teheran nie przestrzega umowy.

"Może dojść do zakończenia umowy, to jest realna możliwość; według niektórych to bardzo prawdopodobne" - zaznaczył prezydent USA.

W reakcji na wystąpienia Trumpa w piątek 13 października prezydent Iranu Hasan Rowhani oznajmił, że wielostronnego porozumienia nie może anulować jeden kraj. Zapowiedział, że Iran "podwoi wysiłki" w pracy nad budową potencjału odstraszania i rozszerzy swój program rakietowy.

Zawarte w lipcu 2015 roku porozumienie nuklearne ma na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

"Na rynkach mamy obecnie mocne zapotrzebowanie na ropę, do tego dochodzą zagrożenia geopolityczne i to ma wpływ na ceny ropy" - mówi Min Byungkyu, globalny strateg Yuanta Securities Co. w Seulu.

"Inwestorzy liczą też, że kraje OPEC rozszerzą ograniczenia w eksporcie ropy, ale potrzebne są dalsze cięcia dostaw, aby skutecznie wesprzeć ceny surowca" - dodaje.

Podczas poprzedniej sesji surowiec w USA zdrożał o 1 centa do 51,88 USD/b, najwyżej od 27 IX.

W ciągu poprzednich 3 sesji ropa w USA zyskała 2,5 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny ropy wspierane przez zapasy i geopolitykę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!