XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Chętni na Lotos: Gazprom, TNK-BP, MOL, PGNiG i fundusze PE

Chętni na Lotos: Gazprom, TNK-BP, MOL, PGNiG i fundusze PE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosyjskie firmy Gazprom Neft i TNK-BP Holdings, a także węgierski MOL oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), jak również fundusze private equity są zainteresowane zakupem 53,19% akcji Grupy Lotos od Skarbu Państwa, podała agencja Dow Jones Newswires, powołując się na nieoficjalne źródła.

"Rosyjskie OAO Gazprom Neft i TNK-BP Holdings, węgierski MOL Nyrt., polskie PGNiG, jak również kilka funduszy private equity znajdują się wśród chętnych na drugą w Polsce spółkę rafineryjną, Grupę Lotos, jak powiedziały Dow Jones Newswires w czwartek dwie osoby znające sprawę" - napisała agencja.

Fundusze PE mogą złożyć ofertę w konsorcjach, w których znajda się inne fundusze lub strategiczny inwestor, dodał DJ. Według źródeł agencji, także państwowe fundusze z Bliskiego Wschodu mogą być zainteresowane tą transakcją.

W ub. tygodniu Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) ponownie przesunęło termin negocjacji w sprawie sprzedaży 69.076.392 akcji, stanowiących 53,19% kapitału Grupy Lotos (czyli wszystkich akcji znajdujących się w posiadaniu Skarbu Państwa) - tym razem do 27 kwietnia z 18 marca 2011 roku. MSP zaprosiło inwestorów do negocjacji 30 października ub.r.

Źródła agencji potwierdzają, że przełożenie terminu nastąpiło na wniosek potencjalnych inwestorów. "Starają się poskładać pakiety finansowe i potrzebują więcej czasu ze względu na ostre warunki transakcji" - jak powiedział jeden z informatorów.

MOL i Gazprom nie odpowiedziały na prośbę DJ o komentarz. Natomiast dyrektor zarządzający TNK-BP Maksim Barski powiedział 1 marca - jak przypomina agencja - że jego firma jest zainteresowana Lotosem.

Z ostatniego komunikatu MSP wynika, że inwestorzy, którzy złożyli odpowiedź na publiczne zaproszenie do negocjacji zostaną poinformowani w formie pisemnej o decyzji MSP w sprawie rozpatrzenia złożonej odpowiedzi do 13 maja 2011roku, zamiast do 4 kwietnia.

Pod koniec ub.r. premier Donald Tusk informował, że spodziewa się iż do transakcji sprzedaży akcji Lotosu nie dojdzie przed 2012 rokiem. Wcześniej przedstawiciele MSP zapowiadali, że resort liczy na sfinalizowanie transakcji w 2011 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chętni na Lotos: Gazprom, TNK-BP, MOL, PGNiG i fundusze PE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!