Chiny i Rosja zbudują ropociąg Syberia-Pacyfik

Chiny i Rosja zbudują ropociąg Syberia-Pacyfik
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosja i Chiny podpisały we wtorek w Moskwie porozumienie o budowie odcinka ropociągu Syberia-Pacyfik, który będzie przebiegał przez chińskie terytorium.

We wtorek Rosja i Chiny podpiszą wielki kontrakt naftowy

Umowa, która dotyczy "zasad budowy i eksploatacji ropociągu", została podpisana przez rosyjski koncern Transnieft i chiński CNCP, w obecności premierów obydwu krajów - Władimira Putina i Wen Jiabao.

67-kilometrowy odcinek ze Skoworodino (rejon Amuru na rosyjskim Dalekim Wschodzie) prowadzić będzie do terminalu naftowego w Daqing (czyt.Tacing) w północnych Chinach.

Odcinek ten stanowić będzie element liczącego ponad cztery tysiące kilometrów rurociągu Syberia-Ocean Spokojny. Prowadzi on z miejscowości Tajszet w środkowej Syberii (okolice Irkucka) do portu Nachodka nad Morzem Japońskim (część Oceanu Spokojnego). W Nachodce ma powstać olbrzymi terminal paliwowy, zdolny do obsługi wielkich tankowców o nośności 250-300 tysięcy ton.

Rosyjskie plany zakładają eksportowanie rurociągiem ropy naftowej do Chin, Japonii, Korei Południowej i USA. Jego projektowana przepustowość to 588 mln baryłek ropy rocznie.

W kwietniu 2006 roku ówczesny prezydent Władimir Putin pod presją ekologów polecił, aby ropociąg odsunięto o 40 km na północ od jeziora Bajkał, najgłębszego jeziora na świecie. Jego zasoby wodne stanowią jedną piątą światowych zasobów słodkiej wody. W pierwotnej wersji rurociąg miał przebiegać w odległości 800 m od brzegów jeziora.

Premier Putin podczas wtorkowego spotkania z chińskim premierem wyraził przekonanie, że obroty handlowe w tym roku pomiędzy Rosją a Chinami przekroczą wartość 50 mld dolarów.

Podkreślił, że największy wzrost współpracy nastąpił w energetyce, transporcie, inwestycjach i w budownictwie.

Z kolei chiński gość uważa, że tak wysoki stopień rozwoju stosunków rosyjsko-chińskich pozwala na zjednoczenie wysiłków obydwu krajów w działaniach na rzecz przezwyciężenia światowego kryzysu finansowego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!