XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Chiny sprzedają paliwa Iranowi

Chiny sprzedają paliwa Iranowi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chińskie państwowe koncerny naftowe we wrześniu zaczęły dostarczać Iranowi paliwa - pisze londyński "Financial Times". Gazeta zastrzega, iż chińskie dostawy mogą utrudnić działania Stanów Zjednoczonych, chcących zmusić Iran do rezygnacji z programu atomowego.

Według "FT", mimo zabiegów USA, mających prowadzić do ograniczenia dostaw paliw, od których zależna jest irańska gospodarka, Chiny dostarczają obecnie Iranowi niemal jedną trzecią potrzebnych paliw.

Decyzja o chińskich dostawach została podjęta mimo wstrzymania w ciągu ostatniego roku sprzedaży paliwa do Iranu przez takie koncerny jak BP czy Reliance of India. Chińskie firmy - działające przez pośredników - natychmiast wypełniły powstałą próżnię. Cała sprawa - pisze "FT" - dowodzi jak trudne jest wcielanie w życie sankcji, mających prowadzić do ograniczenia ambicji atomowych Iranu.

Dziś, 23 września, w Nowym Jorku ministrowie spraw zagranicznych mocarstw światowych omawiać będą sprawę problemu irańskiego. Biały Dom we wtorek zakomunikował, że w czasie spotkania z prezydentem Chin Hu Jintao, prezydent USA Barack Obama "został zmuszony" do poruszenia sprawy konieczności "większej współpracy" ze strony Chin w kwestii Iranu.

Cytowany przez "Financial Times" przedstawiciel Chin wyjaśniał jednak w Nowym Jorku, że "chińscy przedsiębiorcy utrzymują normalne stosunki handlowe z Iranem, zgodnie z odpowiednimi rezolucjami ONZ". Antyirańskie sankcje, obowiązujące do tej pory, nie zakazują eksportu paliw do Iranu. Oprócz chińskich także inne naftowe firmy azjatyckie i europejskie dostarczają Iranowi ten produkt.

Cytowany przez "Financial Times" Lawrence Eagles z firmy JP Morgan szacuje, że obecnie z azjatyckiego rynku przez pośredników dociera do Iranu dziennie 30-40 tysięcy baryłek chińskiej benzyny. Całkowity irański import ocenia na około 120 tys. baryłek dziennie.

Dwa chińskie koncerny naftowe, Sinopec i CNPC, zawarły też z Iranem wart 4 mld USD kontrakt w sprawie udziału w modernizacji i zwiększeniu wydobycia z częściowo przestarzałych już irańskich szybów naftowych.

Stany Zjednoczone i część ich sojuszników chcą zablokowania irańskiego importu paliw. Zakaz taki mógłby znaleźć się w ewentualnym kolejnym pakiecie antyirańskich sankcji.

USA muszą jednak brać pod uwagę trudności, związane z przekonaniem Rosji i Chin co do nowych antyirańskich sankcji a także uwzględnić ryzyko zantagonizowania sojuszników - głównie Francji - w razie objęcia zakazem także firm nieamerykańskich, handlujących z Iranem. Stąd też administracja amerykańska koncentruje się na pozakulisowych próbach przekonywania koncernów naftowych by same zrezygnowały z kontraktów z Iranem. Skuteczne okazały się wcześniej podobne działania, podejmowane wobec banków międzynarodowych, utrzymujących kontakty z Iranem - konkluduje "Financial Times".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chiny sprzedają paliwa Iranowi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!