Ciąg dalszy przeceny na stacjach paliw

Ciąg dalszy przeceny na stacjach paliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zgodnie z przewidywaniami, ceny paliw na stacjach zauważalnie spadły w ostatnich dniach. Przecena na rynku detalicznym może jednak wyhamować, bo na światowych giełdach w górę idą notowania ropy naftowej.

Luty w tym roku mile zaskakuje kierowców. Ceny paliw, które dwanaście miesięcy temu rosły, ustanawiając ubiegłoroczne maksima, teraz systematycznie spadają.

Rafinerie podnoszą ceny


W mijającym tygodniu każdy kolejny dzień przynosił wzrost hurtowych notowań 95-oktanowej benzyny i oleju napędowego. Ta pierwsza od poprzedniego piątku podrożała o blisko 50 złotych i dzisiaj kosztuje średnio w rafineriach 3538,40 PLN/metr sześć. Jeszcze szybciej rosła cena diesla. Na przestrzeni tygodnia podniosła się o 87,60 PLN i aktualnie metr sześcienny oleju napędowego przez krajowych producentów jest wyceniany średnio na 3539,40 PLN.

Kolejny tydzień obniżek na stacjach

Detaliczne ceny paliw spadają od 5. tygodni, a w ostatnich dniach przecena nabrała jeszcze rozpędu. Aż o 5 groszy obniżyła się średnia ogólnopolska cena 95-oktanowej benzyny. Litr tego paliwa to obecnie na stacjach wydatek rzędu 4,59 PLN. Olej napędowy kosztuje średnio 4,49 PLN/l, czyli 3 grosze mniej niż przed tygodniem. Najmniejszą, bo 2-groszową, obniżkę zanotował autogaz. Za tankowanie LPG płacimy średnio w Polsce w tym tygodniu 2,05 PLN/l.

Przełom lutego i marca przyniesie wyhamowanie obniżek na stacjach, ale niewielka spadkowa korekta jest jeszcze możliwa. Prognozowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,48-4,59 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,41-4,51 PLN/l, a dla autogazu 1,98-2,06 PLN/l.

Ropa odrabia straty


Drugi tydzień z rzędu na rynku naftowym przewagę mają kupujący i notowania surowca idą w górę. W piątkowe przedpołudnie baryłka ropy Brent na giełdzie w Londynie kosztuje ponad 66 dolarów – ostatni raz tak droga była w pierwszych dniach lutego. W ostatnich dniach wsparciem dla wysokich cen surowca były doniesienia na temat OPEC i zaskakujący spadek zapasów i wydobycia w USA.

Według najnowszych szacunków członkowie kartelu ograniczyli swoje styczniowe wydobycie ponad ustalone limity. Redukcja wyniosła 133 proc. planu. Te dane pokazują, że OPEC cały czas konsekwentnie realizuje swoje założenia i skutecznie eliminuje nadpodaż surowca. Obawy inwestorów mogą budzić jednak słowa Sekretarz Generalny OPEC Moahmmeda Barkindo o styczniowym wzroście poziomu zapasów w krajach OECD.

Spadek zapasów zanotował za to w tym tygodniu amerykański Departament Energii (DoE). W połączeniu z zaskakującą obniżką wydobycia, dane DoE pomogły notowaniom ropy w kontynuacji zwyżki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ciąg dalszy przeceny na stacjach paliw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!