PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co da koncernom zmiana systemu utrzymywania rezerw?

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
25-03-2011 14:05

Zapowiadana od dawna zmiana systemu utrzymywania rezerw obowiązkowych nie wpłynie na wartość wyceny koncernów naftowych a z punktu widzenia klienta ostatecznego zmieni się tylko charakter opłaty, jaką będą musieli ponosić od każdego litra tankowanego na stacji paliwa - twierdzą analitycy DI BRE Bank.

Najbardziej zainteresowany zmianami wprowadzanymi przez resort gospodarki jest PKN Orlen, który na koniec grudnia 2010 posiadał na bilansie zapasy obowiązkowe warte 5 mld zł (4,6 mld zł w Polsce i 0,4 mld zł na Litwie) oraz kolejne 2 mld zł w zobowiązaniach pozabilansowych (zapasy sprzedane w ramach umowy biletowej).
Analitycy BRE Bank przeanalizowali projekt nowelizacji ustawy o zapasach obowiązkowych z punktu widzenia płockiego koncernu.

- Obecnie pojawiają się tezy, iż wartość tych rezerw (odpowiednio zdyskontowanych) powinna zwiększać wartość spółki w procesie wyceny. Na wcześniejszym etapie prac legislacyjnych również mieliśmy podobny pogląd w tym zakresie, ale dokładna analiza wszystkich aspektów związanych z zapasami obowiązkowymi, wskazuje raczej, że proponowane zmiany powinny być neutralne dla wartości akcji. Jest to kontrowersyjna teza, ale poniżej przedstawiamy uzasadniające ją argumenty wraz z poczynionymi w toku rozumowania założeniami” - czytamy w raporcie BRE Banku.

Przede wszystkim wykup zapasów oznacza z jednej strony spadek zadłużenia i kosztów odsetkowych, ale jednocześnie pojawiają się koszty na poziomie operacyjnym związane z „opłatą zapasową”, których nie można pomijać w modelu DCF – stąd, zdaniem analityków, dodawanie tylko zdyskontowanej wartości samych zapasów jest błędem.

Po drugie obowiązek utrzymywania zapasów dotyczy wszystkich podmiotów wprowadzających paliwa do obrotu na polski rynek, tak więc naturalnym wydaje się założenie, że koszty związane z realizacją tego wymogu są już odzwierciedlone w rynkowej cenie detalicznej (wskazują na to analizy przeprowadzone przez resort gospodarki).

„W kontekście wcześniejszego założenia należy przyjąć, że na klientów końcowych zostały przeniesione pełne koszty utrzymania zapasów, a więc nie tylko ich finansowania, ale również magazynowania i logistyki, co oznacza, że wyniki PKN Orlen jako właściciela infrastruktury magazynowej (kawerny solne o pojemności około 4,4 mln ton) już w pełni uwzględniają marże na tych aktywach, nie tylko w części wynajmowanej, ale również w tej części wykorzystywanej na własne potrzeby (3,4 mln ton)” - dowodzi raport BRE Banku.

„Oprócz tego, jeśli ostateczne koszty utrzymania systemu zapasów obowiązkowych spadną poprzez centralizację zarządzania nad tymi rezerwami, to i tak nie można liczyć, że niższe koszty poprawią marżę PKN Orlen, gdyż trudno założyć, że na bardzo konkurencyjnym rynku detalicznym wszyscy gracze solidarnie nie przekażą tego poprzez obniżkę cen paliw klientom końcowym” - czytamy dalej.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP