Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co w powietrzu truje mieszkańców miast UE?

Autor: wnp.pl (PS)
24-09-2012 17:42

Prawie jedna trzecia mieszkańców europejskich miast jest narażona na zbyt wysokie stężenia cząstek stałych (PM) w powietrzu. Są one, pod względem szkodliwości dla zdrowia ludzkiego, jednym z najważniejszych zanieczyszczeń, ponieważ przenikają do wrażliwych części układu oddechowego.

W ostatnich dziesięcioleciach UE poczyniła postępy w ograniczaniu zanieczyszczeń powietrza, które powodują zakwaszenie, ale nowe sprawozdanie opublikowane dzisiaj przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) dowodzi, że w wielu częściach Europy występują uporczywe problemy związane ze stężeniami cząstek stałych w powietrzu zewnętrznym i ozonu w przyziemnej warstwie atmosfery.
Zmniejsza to średnią długość życia ludzi o około dwa lata w najbardziej zanieczyszczonych miastach i regionach.

W sprawozdaniu oszacowano, że w 2010 r. 21 proc. mieszkańców miast było narażone na stężenia cząstek PM10 na poziomach wyższych niż najbardziej rygorystyczne dopuszczalne w UE dzienne wartości wyznaczone w celu ochrony zdrowia, a 30 proc. - na stężenia drobniejszych cząstek (PM2.5) na poziomach przekraczających (mniej rygorystyczne) dopuszczalne w UE roczne wartości.

Według poziomów odniesienia WHO, które są jeszcze bardziej rygorystyczne niż te ustalone na podstawie przepisów UE, na problemy zdrowotne narażonych było odpowiednio do 81 proc. i 95 proc. mieszkańców miast. Świadczy to o pilnej potrzebie przeprowadzenia zaplanowanego przeglądu przepisów dotyczących powietrza.

Ozon (O3) może powodować choroby układu oddechowego i prowadzić do przedwczesnej umieralności. Tymczasem w 2010 r. aż 97 proc. mieszkańców miast UE było narażonych na stężenia O3 powyżej poziomu odniesienia WHO (17 proc. według wartości docelowej UE).

W 2009 r. 22 proc. gruntów ornych w Europie był narażonych na szkodliwe stężenia O3, co doprowadziło do strat w rolnictwie.
Dwutlenek azotu (NO2) jest jedną z głównych przyczyn eutrofizacji (nadmiernego wzrostu glonów i roślin w wodzie) i zakwaszenia, a także przyczynia się do powstawania PM i O3. W 2010 r. ok. 7 proc. Europejczyków mieszkających w miastach było narażonych na NO2 na poziomie powyżej unijnych wartości dopuszczalnych. Z kolei w latach 2008–2010 ok. 20–29 proc. mieszkańców miast było wystawionych na działanie substancji rakotwórczej - benzo[a]pirenu (BaP).

Raport odnotowuje pozytywne tendencje. W ostatnich latach znacznie ograniczono emisje dwutlenku siarki (SO2), głównie dzięki przepisom UE narzucającym wymóg korzystania z technologii niskoemisyjnych i zapewnienia niższej zawartości siarki w paliwach. Rok 2010 był pierwszym rokiem, w którym ludność miejska UE nie była narażona na stężenia SO2 przekraczające unijne wartości dopuszczalne.

Niskie na ogół są też stężenia w powietrzu zewnętrznym tlenku węgla, benzenu i metali ciężkich (arsen, kadm, nikiel, ołów) i raczej występują lokalnie i sporadycznie.

Jeszcze w tym roku EAA opublikuje retrospektywną analizę, aby ustalić, czy cele wyznaczone na 2010 r. - w dyrektywie w sprawie krajowych poziomów emisji - zostały zrealizowane.

Komisja Europejska przygotowuje przegląd unijnych przepisów dotyczących powietrza w porozumieniu z zainteresowanymi stronami i położy szczególny nacisk na politykę ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w 2013 r.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP