XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Co z cenami paliw przed wakacjami?

Co z cenami paliw przed wakacjami?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Za nami tydzień dużej zmienności na rynku walutowym i surowcowym. Dzięki korelacji cen ropy i kursu EUR/USD wahania hurtowych cen na rynku krajowym są umiarkowane.

Zmiany cen paliw w obu kierunkach notowaliśmy na stacjach benzynowych. Chociaż na pojedynczych stacjach ceny zmieniały się nawet o kilka groszy na litrze, to średnie poziomy cen zmieniały się nieznacznie.

Zwłaszcza ceny benzyny i autogaz, które w tym tygodniu zmieniły się średnio o 1 grosz na litrze. Nieco większe zmiany odnotowaliśmy dla oleju napędowego, którego cena wzrosła średnio o 3 grosze na litrze. Podobnie rynek powinien zachować się także w nadchodzącym tygodniu.

Najmniejsze ryzyko ponownego gwałtownego wzrostu cen na stacjach mamy w przypadku benzyny, podczas gdy olej napędowy może w przyszłym tygodniu wzrosnąć o około 3 gr/l.   

Średnie detaliczne ceny paliw na dzień 16-06-2016:

benzyna bezołowiowa 95 – 4,52 zł/l (-1 gr/l),

benzyna bezołowiowa 98  - 4,82 zł/l (-0 gr/l),

olej napędowy – 4,26 zł/l (+3 gr/l),

autogaz – 1,60 zł/l (+1 gr/l).

Ceny ropy naftowej Brent spadły w mijającym tygodniu około 3 USD/bbl. W piątek rano ropa kosztuje 47,80 USD/bbl i jest  najtańsza od 5 tygodni. Rynek jest już blisko silnych poziomów wsparć w rejonie 43-45 USD/bbl.

Obserwowany w ostatnich dniach większy spadek cen ropy naftowej to efekt realizacji zysków i pogorszenia nastrojów wobec ryzyka wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Na to wszystko nakłada się wyraźny wzrost zmienności na rynku walutowym. Barierą dla większych wzrostów cen ropy pozostaje wciąż bardzo wysoki światowy poziom zapasów ropy. Co więcej wraz z końcem sezonu wakacyjnego możemy ponownie obserwować wzrost zapasów ropy naftowej w USA.

Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energii w najnowszym miesięcznym raporcie poinformowała, że w pierwszym kwartale tego roku światowy popyt na ropę wzrósł 1,6 mln bbl/d i był wyższy od oczekiwań. Tym samym w  całym 2016 roku światowa konsumpcja ropy ma wzrosnąć 1,3 mln bbl/d czyli 0,1 mln bbl/d więcej niż szacowano jeszcze przed miesiącem. W dalszym ciągu jednak rosną zapasy ropy w krajach OECD. Na koniec kwietnia ich poziom wyniósł 3065 mln bbl i był aż 222 mln bbl powyżej  wartości z analogicznego okresu roku poprzedniego. W pierwszej połowie tego roku zdaniem MAE nadwyżka podaży ropy wyniesie 0,8 mln bbl/d. W drugiej połowie roku rynek powinien się zrównoważyć. W 2017 roku z kolei po raz pierwszy od kilku lat możemy zobaczyć już niewielki spadek światowych zapasów ropy.

Amerykańskie rezerwy ropy naftowej z kolei  zmniejszyły   się w skali tygodnia 0,9 mln bbl do 532,5 mln bbl. Zapasy benzyn spadły 2,6 mln bbl. Amerykańska produkcja ropa skurczyła się w ubiegłym tygodniu 29 tys. bbl/d do 8,716 mln bbl/d. Dodatkowo bardzo dobrze wygląda popytowa strona rynku. W skali tygodnia konsumpcja paliw w USA wzrosła aż 1,06 mln bbl/d (5,3%) osiągając średniotygodniowy poziom 20,84 mln bbl/d, który jest najwyższy od polowy sierpnia ubiegłego roku. Popyt na benzyny w USA osiągnął w ubiegłym tygodniu rekordowy poziom 9,762 mln bbl/d.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co z cenami paliw przed wakacjami?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!