PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Coraz bliżej sporu zbiorowego w PKN Orlen

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
15-12-2015 13:44
Coraz bliżej sporu zbiorowego w PKN Orlen
Fot. PTWP

Jeśli do środy, 16 grudnia, zarząd PKN Orlen nie spełni żądań strony związkowej, dotyczących wprowadzania stanowisk pracy i sposobu premiowania innych niż przewidziane w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy, związkowcy zapowiadają wszczęcie sporu zbiorowego.

W dniu 9 grudnia br. przewodniczący dwóch największych związków zawodowych działających w PKN Orlen, Bogusław Pietrzak z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego (MZZPRC) w grupie kapitałowej PKN Orlen oraz Henryk Kleczkowski z Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność PKN Orlen, skierowali na ręce prezesa PKN Orlen Jacka Krawca list, w którym informują, że tworzą Wspólną Reprezentację Związkową.
WRZ przedstawiła pracodawcy następujące żądania: odstąpienia od stosowania praktyki wprowadzania do treści umów o pracę nazewnictwa stanowisk odbiegającego przewidzianych w Układzie i Księdze Opisów Stanowisk Pracy, odstąpienia od stosowania Arkusza Komunikacyjnego w sprawie przyznawania premii w Miesięcznym Systemie Premiowania, w tym stosowania w ramach miesięcznego systemu premiowania innych kryteriów niż przewidziane w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy oraz podjęcia przez pracodawcę pisemnego zobowiązania do stosowania procedury wspólnej wykładni postanowień ZUZP, każdorazowo przed wdrożeniem i stosowaniem w spółce wewnętrznych regulacji, zarządzeń i praktyk, które kształtują prawa i obowiązki pracowników oraz związków zawodowych w sposób, który może budzić wątpliwości w zakresie zgodności z postanowieniami tego układu.

Związkowcy zapowiadają, że niespełnienie powyższych żądań poprzez zawarcie pisemnego porozumienia zbiorowego pracy pomiędzy pracodawcą a WRZ w terminie do 16 grudnia 2015 roku oznaczać będzie wszczęcie z tym dniem sporu zbiorowego pracy.

WRZ zastrzegła sobie możliwość podjęcia z dniem powstania sporu działań zmierzających do zorganizowania i przeprowadzenia strajku w celu realizacji zgłoszonych żądań.

Strona społeczna argumentuje, że zastosowanie przez Orlen praktyki wpisywania do umów o pracę innych nazw stanowisk niż przewidziane w ZUZP nie zostało poprzedzone próbą dokonania przez strony wspólnej wykładni postanowień układu. Związkowcy nie zgodzili się z wyjaśnieniami zawartymi w piśmie z 10 listopada 2015 roku, w którym dyrektor Biura Partnerów Biznesowych HR Andrzej Kisielewski stwierdza, że „działania polegające na konkretyzowaniu w pewnych sytuacjach tytułów stanowisk pracy nie naruszają w żaden sposób postanowień Układu”.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP