PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Coraz więcej firm chce niższych kosztów transakcji bezgotówkowych

Autor: wnp.pl (MS)
16-12-2011 17:10

W pierwszym miesiącu działalności Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego pozyskała wsparcie 1500 firm – dużych, małych i średnich. W jej skład wchodzą m.in. dwie największe organizacje branżowe sektora paliwowego, dla którego problem wysokich kosztów transakcji bezgotówkowych jest szczególnie odczuwalny.

– Cieszymy się, że w ciągu zaledwie miesiąca działalności pozyskaliśmy poparcie tak wielu firm – dużych, średnich i małych. Potwierdza to, że problem wysokich kosztów obrotu bezgotówkowego dotyka firmy każdej wielkości. Rośnie nie tylko świadomość problemu, ale i wiara w możliwość zmiany sytuacji, w której polskie firmy płacą za transakcje kartami wielokrotnie więcej niż podmioty w innych krajach europejskich. Zachęcam wszystkich zainteresowanych rozwojem obrotu bezgotówkowego w Polsce do wspierania fundacji – powiedział Paweł Perz, prezes Fundacji.
Według danych Fundacji dynamika rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce spada. W całym kraju działa zaledwie 250 tys. terminali realizujących płatności kartami płatniczymi. Oznacza to, że ich liczba na milion mieszkańców sytuuje nas na przedostatnim, przed Rumunią, miejscu w Europie. Dzieje się tak pomimo faktu, że Polacy chętnie płacą kartami. Dane NBP wskazują, że liczba transakcji na jeden terminal w Polsce jest na poziomie średniej europejskiej. Problem stanowi brak terminali.

Z badan opublikowanych przez NBP wynika, że firmy nie decydują się na akceptowanie kart płatniczych ze względu na wysokie koszty. Na opłaty związane z akceptacją kart składają się prowizje od transakcji, koszty dzierżawy terminali oraz koszty połączeń telefonicznych. Sama opłata interchange, stanowiąca lwią część prowizji od transakcji, jest w Polsce najwyższa w Europie i ośmiokrotnie wyższa niż na Węgrzech, a także wyższa niż w krajach, w których obrót bezgotówkowy jest mniej rozwinięty, a liczba terminali i transakcji niższa, niż w Polsce.

Dotyka to znacząco branży paliwowej – Polska Izba Paliw Płynnych kilkakrotnie starała się interweniować w tej sprawie. W sytuacji, gdy poziom marż detalicznych jest rekordowo niski, wysokie opłaty z tytułu transakcji bezgotówkowych jeszcze bardziej obciążają właścicieli stacji paliw.

Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego rozpoczęła działalność 4 listopada br. Wspierają ją największe organizacje sektora paliwowego, hotelarskiego i handlowego: Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Polska Izba Paliw Płynnych.

Fundacja będzie podejmować współpracę z Narodowym Bankiem Polskim, administracją rządową i organami nadzoru finansowego w zakresie prac nad kwestiami związanymi z obrotem bezgotówkowym, takich jak opłaty ponoszone przez jego uczestników. Jednocześnie organizacja będzie opracowywać propozycje zmian w przepisach oraz uczestniczyć w pracach komisji sejmowych i senackich, prezentując ekspertyzy i analizy z tego zakresu.

Fundacja pracuje nad uruchomieniem projektów edukacyjnych, w tym nad stworzeniem bazy wiedzy o obrocie bezgotówkowym dla akceptantów, konsumentów i opinii publicznej. Baza będzie dostępna na stronie internetowej FROB. Trwają także rozmowy o powołaniu panelu ekspertów FROB.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP