Coraz więcej fuzji i przejęć na globalnym rynku naftowym

Coraz więcej fuzji i przejęć na globalnym rynku naftowym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po trudnym 2015 roku, początek 2016 roku również był pełen wyzwań, ale już druga połowa roku przyniosła powolny wzrost liczby i wartości transakcji, który utrzymywał się także w 2017 roku - ocenia w rozmowie z WNP.PL Karolina Szymanek, doradca w warszawskim biurze A.T. Kearney.

  • Tylko w pierwszej połowie 2017 roku wartość fuzji i przejęć na światowym rynku petrochemicznym wyniosła ok. 184 mld dolarów.
  • Za ok. połowę wartości transakcji odpowiada segment wydobywczy, ale ożywienie następuje także na rynku detalicznym.
  • A.T. Kearney spodziewa się ożywienia tego rynku także w Polsce, wskazując m.in. na potencjalne połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos.

Jaka była szacunkowa wartość fuzji i przejęć na rynku naftowym w 2017 roku?

- Wartość transakcji w pierwszej połowie 2017 roku to ok. 184 mld dolarów (transakcje ogłoszone do 30 czerwca 2017 roku). Szczególnie dużą aktywność odnotowano w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, w tym przejęcia dokonane przez Cenovus Energy czy Exxon Mobil, a także w Rosji, w tym przejęcia firmy Rosneftegaz. Z dominacją rosyjskich i amerykańskich transakcji mieliśmy do czynienia w segmencie upstream. W Europie przykładem fuzji jest przejęcie firmy Maersk przez francuski Total.

Co ciekawe, obserwujemy wciąż silny wpływ tradycyjnych czynników wspierających aktywność M&A, takich jak pozyskanie gotówki, poprawa struktury bilansu i uzupełnienie rezerw, ale coraz większe znaczenie mają także zupełnie nowe czynniki, wśród nich zwiększenie lub usprawnienie możliwości np. w gospodarce cyfrowej, budowa portfolio alternatywnych źródeł czy budowanie skali.

Jakie były największe transakcje w segmencie upstream w 2017 roku?

- Transakcje w upstreamie stanowiły ok. 50 proc. wartości wszystkich transakcji ogłoszonych w pierwszej połowie 2017 roku. Spośród największych transakcji pierwszych sześciu miesięcy minionego roku warto wymienić chociażby Cenovus Energy, który zapłacił 13 mld dolarów za aktywa FCCL Partnership i Exxon Mobil, który przejął aktywa BOPCO za prawie 7 mld dolarów. Chrysaor rozpoczął zakup aktywów Shell na Morzu Północnym, transakcję opiewającą na ponad 3 mld dolarów (sprzedaż zakończono w listopadzie 2017 roku).

Czy mamy do czynienia z ożywieniem również na rynku detalicznym?

- Transakcje w 2016 roku osiągnęły najwyższy poziom od 2012 roku. Rosneft zapłacił 13 mld dol. za 49 proc. indyjskiej firmy Essar Oil i Vadinar Oil Terminal, JX Holding przejął TonenGeneral Sekiyu za 6 mld dol., Tesoro kupił Western Refining za 4 mld dol. Dodatkowo, BP Australia przejął ponad 500 stacji paliw od Woolworths. Natomiast już w 2017 roku Saudi Aramco przejęło Motiva, a Sinopec rozpoczął transakcję przejęcia 75 proc. Chevron Oil Botswana.

Czego można się spodziewać pod względem fuzji i przejęć na rynku polskim?

- W Polsce także spodziewamy się ożywienia fuzji i przejęć na rynku petrochemicznym. Lotos planuje zwiększyć liczbę stacji (z końcem 2017 roku spółka Lotos Paliwa złożyła wniosek w UOKiK o zgodę na przejęcie spółki Stacja Benzynowa Stenka). Dodatkowo spółka planuje akwizycje w upstreamie - być może w Norwegii lub brytyjskiej części Morza Północnego. Z kolei na początku miesiąca Orlen przypieczętował przejęcie pełnej kontroli nad czeskim Unipetrolem. Przyspieszają także prace dotyczące potencjalnego połączenia Orlenu z Lotosem - ruch, który umocni pozycję polskich graczy paliwowych na arenie europejskiej.

Czytaj też Akcje Orlenu i Lotosu tracą po informacji o wsparciu premiera dla fuzji.

A jeśli chodzi o rynek międzynarodowy?

- Spodziewany jest wzrost globalnej aktywności M&A, prawdopodobne są kolejne mega transakcje (wzrost wartości nawet o 10-15 proc. w porównaniu z 2016 rokiem), postępująca konsolidacja i większy udział funduszy Private Equity.

Z drugiej strony mamy do czynienia z długoterminową niepewnością rozwoju rynku, związaną z naciskiem na zmniejszenie emisji spalin, większą wydajnością energetyczną, rozwojem alternatywnych źródeł energii, spodziewanym rozwojem silników elektrycznych i hybrydowych itp.

Czytaj również OZE w odwrocie. Spółki naftowe powracają do ropy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz więcej fuzji i przejęć na globalnym rynku naftowym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!