Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy Lotos stać na bałtyckie koncesje?

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
14-01-2011 15:31
Czy Lotos stać na bałtyckie koncesje?

Pomimo wcześniejszych wypowiedzi prezesa Grupy Lotos Pawła Olechnowicza, który informował, iż Bałtyk nie jest dla Lotosu perspektywicznym obszarem poszukiwań złóż ropy, spółka nie zamierza rezygnować z obecności na bałtyckich koncesjach. - Plany Petrobalticu na najbliższe lata obejmują eksploatację złoża B3 (prawdopodobnie do 2016 roku) oraz uruchomienie produkcji ze złoża B8 (rok 2013). Kontynuowane będą również prace poszukiwawcze na innych koncesjach na Bałtyku - informuje nas Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy koncernu.

Konkretnych planów w obszarze poszukiwań na ten rok spółka jednak nie zdradza.
Według aktualnych danych Grupy Lotos zasoby wydobywalne ropy na Bałtyku (kategoria 2P) to 4,5 mln ton.

Na przestrzeni trzech kwartałów ubiegłego roku (dane za IV kwartał poznamy na początku lutego) spółka wydobyła na Bałtyku 115 tys. ton ropy, z czego 3 tys. ton to ropa uzyskana z testowego wydobycia na złożu B8, które zakończyło się na początku ubiegłego roku.

Do niedawna najbardziej perspektywicznym bałtyckim złożem określano złoże B23, którego łączne zasoby szacowano nawet na 15 mln m sześc. ropy. Późniejsze analizy nie potwierdziły jednak tych prognoz i Lotos póki co zrezygnował z rozpoczynania eksploatacji tego złoża.

Pod koniec ubiegłego roku pod znakiem zapytania stanęła także przyszłość działalności poszukiwawczej Lotosu na Bałtyku. Spółce groziło odebranie sześciu koncesji poszukiwawczych ze względu na niedopełnienie wymogów koncesyjnych. Chodziło dokładnie o brak wykonania pięciu otworów wiertniczych oraz 200 km kwadratowych prac sejsmicznych 3D. Ostatecznie Minister Środowiska, po zapoznaniu się z wyjaśnieniami spółki, przedłużył okres obowiązywania koncesji a nawet rozszerzył działalność poszukiwawczą o poziomy ordowiku i syluru, co pozwoli spółce prowadzić równoległe poszukiwania niekonwencjonalnych złóż węglowodorów.

Pytanie jednak, czy Petrobaltic będzie stać na samodzielne poszukiwanie ropy i gazu na Bałtyku? Według ekspertów przyczyną niewypełnienia zobowiązań koncesyjnych był brak środków wynikający ze znacznego zaangażowania finansowego Lotosu w koncesje norweskie, które póki co nie przynoszą żadnych zysków. Najbliżej rozpoczęcia wydobycia jest złoże Yme, ale na początku tego roku operator złoża, spółka Talisman, po raz kolejny przesunęła termin posadowienia platformy ze względu na trudne warunki pogodowe. Wydobycie, które miało pierwotnie rozpocząć się pod koniec 2009 roku, ruszy najwcześniej na początku drugiego półrocza 2011. Pozostałe norweskie koncesje są dopiero na bardzo wczesnym etapie zagospodarowywania.

Według nowej strategii Grupy Lotos koncern chce przeznaczyć na poszukiwania i wydobycie ropy do 2015 roku 5 mld zł. Zdaniem wielu ekspertów plany te są nierealne i spółka będzie musiała je zweryfikować. - Lotos zapisuje w swojej strategii 5 mld zł na upstream, ale pytanie brzmi skąd te pieniądze weźmie, gdy jednocześnie musi uporać się z zadłużeniem zaciągniętym na Program 10+ - zastanawia się Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (17)

Grupa Lotos SA [LTS]

kurs:

39.03 PLN 0.27 (0.70%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP