Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy PKN Orlen ma "czarną listę" kontrahentów?

Autor: wnp.pl (Anna Bytniewska)
24-10-2012 15:57
Czy PKN Orlen ma "czarną listę" kontrahentów?
Fot. PTWP

Płockie SLD zaalarmowane przez przedsiębiorców domaga się wyjaśnień od PKN Orlen, dlaczego ten odmawia współpracy z 24 firmami. Orlen: podmioty zewnętrzne oceniamy na bieżąco, biorąc pod uwagę m.in. dotychczasowe doświadczenia, rzetelność, jakość usług etc.

Przedstawiciele SLD twierdzą, że Orlen sporządził "czarną listę" firm, które są odsuwane od kontraktów na rzecz płockiego koncernu i dyskryminowane w przetargach.
Niektóre ze spółek z listy zostały niegdyś wydzielone z Orlenu i mają swoją siedzibę w Płocku. Z kilkoma Orlen jest w sporze sądowym.

- Nie wiadomo, na jakiej podstawie Orlen przygotował tę listę, jakimi kryteriami się kierował. Być może są ku temu powody. Firmy, które się na niej znalazły, nie mogą się jednak tego dowiedzieć. Sytuacja staje się dla nich trudna, bo nie mając zleceń popadają w kłopoty finansowe i zmuszone są redukować zatrudnienie. Grozi to dużym bezrobociem w Płocku - twierdzi Arkadiusz Iwaniak, przewodniczący Rady Mazowieckiej SLD i Rady Powiatowej SLD w Płocku.

W oświadczeniu Rady Miejskiej SLD w Płocku czytamy: "Dziwi fakt zupełnie niezrozumiałego dla wszystkich płocczan odwracania się PKN Orlen od naszych potrzeb i problemów, eliminowanie płocczan z procesu zarządzania na wszystkich szczeblach, zatrudnianie w sposób masowy na różnych stanowiskach osób z zewnątrz, ograniczanie zatrudnienia w Płocku, wyprowadzanie kolejnych działów do Warszawy, brak zainteresowania dla naszych płockich spraw proporcjonalnie do znaczenia, jakie posiada zakład produkcyjny w Płocku dla funkcjonowania i efektów ekonomicznych PKN Orlen SA. Niepokój budzą złe relacje zarządu Orlenu z władzami miasta w kwestii wspólnego rozwiązywania problemów mieszkańców Płocka, którymi to w istotnym procencie są aktualni lub byli pracownicy Orlenu i ich rodziny. Mieszkańcy Płocka nie dostrzegają konstruktywnego dialogu w tym zakresie."

Rada Miejska SLD w Płocku domaga się od premiera Donalda Tuska, wicepremiera Waldemara Pawlaka, od posłów z Okręgu Płocko-Ciechanowskiego, ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, rady nadzorczej i zarządu Orlenu ustosunkowania się do problemów, wyjaśnienia ich oraz podjęcia niezbędnych działań służących zapobieganiu i eliminacji wskazanych problemów.

- PKN Orlen współpracuje z wieloma podmiotami zewnętrznymi i na bieżąco dokonuje oceny tej współpracy biorąc pod uwagę m.in. dotychczasowe doświadczenia, rzetelność, jakość usług etc. Oceny te mają jednak charakter wewnętrzny, dlatego nie będziemy ich komentować - komentuje biuro prasowe PKN Orlen.

Płocka "Gazeta Wyborcza" sprawę "czarnej listy" wiąże z przypadkiem Marka S. byłego wiceprezesa PKN Orlen zatrzymanego w grudniu 2011 r. przez ABW z podejrzeniem korupcji. Został on zwolniony z aresztu podobnie jak i współpodejrzany przedsiębiorca Paweł M. (figuruje na liście). Obrona podejrzanych odwołała się. Sąd przeanalizował dowody i stwierdził, że nie dają one podstaw, by stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem, że doszło do przestępstwa. Sąd uznał, że wyczerpane zostały wszystkie procedury przetargowe, S. nie miał na ich przebieg wpływu, a firma M. dała ofertę ocenioną jako najkorzystniejszą.


NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP