Czy Polskę stać na budowę kawern naftowych?

Czy Polskę stać na budowę kawern naftowych?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Moim zdaniem trzeba się jeszcze raz zastanowić, z punktu widzenia biznesu, czy kawerny przynoszą zysk wyższy niż lokata na rachunku bankowym czy też nie. Ja tego nie wiem, ale odnoszę czasem wrażenie, że wiele inwestycji czynionych jest na zasadzie „owczego pędu” - inni tak robią więc my też to zróbmy - mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego prezes Operatora Logistycznego Paliw Płynnych Marek Beroud.

- Nie wiem czy kawerny wytrzymują porównanie ze zbiornikami naziemnymi, w końcu pozwalaj one tylko na kilkukrotne napełnienie. Poza tym nakłady na ich wybudowanie są jednak dosyć poważne a nie wiadomo jak ma się do tego budowa geologiczna naszego kraju.

Oczywiście można zrobić wszystko, ale przychodzi mi tu na myśl przykład z branży energetycznej, w której do niedawna pracowałem. Nadal bardzo popularny jest tam pomysł zatłaczania skroplonego CO2 pod ziemię – problem tylko w tym, że podnosi to koszt energii dla odbiorcy finalnego z 500 zł za Mwh do 2500 zł – mówił prezes OLPP.

Pomysłu budowy kawern na Pomorzu bronił z kolei prezes spółki-matki OLPP – PERN Przyjaźń. - Projekt budowy kawern na Pomorzu może znaleźć uzasadnienie ekonomiczne. Jesteśmy w tej chwili w trakcie bardzo intensywnych rozmów z Grupą Lotos na ten temat – Orlen ma już bowiem własne kawerny i w związku z tym nie bardzo jest o czym rozmawiać. Jesteśmy już właściwie na początku połączenia naszych wysiłków w celu uruchomienia tego projektu – potwierdził Robert Soszyński.

- Z punktu widzenia takiej firmy jak nasza, która zajmuje się logistyką, ale i Lotosu budowa kawern od zera, a nie wejście w już istniejącą infrastrukturę tak, jak to było w przypadku IKS Solino, wiąże się z wielkimi nakładami finansowymi idącymi już w miliardy złotych – przyznał. Dodał jednak, iż podstawowym warunkiem powodzenia takich projektów jest podmiot zainteresowany długoterminowym korzystaniem z takich pojemności. - O ile bowiem w przypadku zbiorników naziemnych możemy budować 100 tys. m sześc. i potem dokładać kolejne pojemności, tak w przypadku kawern musimy myśleć o budowie w pierwszym etapie przynajmniej 1,5 mln m sześc. z opcją dalszej rozbudowy. Inaczej nie będzie to miało żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Takie wielkości wymagają jednak czegoś więcej niż tylko potencjalnego zainteresowanego partnera – podkreślił.

Biorąc pod uwagę fakt, że nawet krajowy system gromadzenia rezerw obowiązkowych nie wystarczy do wypełnienia takich pojemności, tego typu projekt nie może powieść się bez aktywnego udziału polskiego rządu. - Muszą być tutaj bowiem zaangażowane jakieś struktury europejskie, jeśli nie NATO-wskie. Mamy jednak czas na takie rozmowy bo projekt jest bardzo rozciągnięty w czasie. Myślę, że do 2013 roku będziemy dopiero w stanie zlokalizować potencjalne miejsce budowy tych magazynów w oparciu o wykonane badania i przeprowadzone odwierty. Do momentu, kiedy zaczniemy inwestować miliardy mamy więc sporo czasu – na razie będziemy inwestować miliony – zaznaczył prezes PERN.

Przypomnijmy, że to właśnie OLPP w 2007 roku wystąpił z propozycją budowy kawern w rejonie Dębogórza na Pomorzu. Ówczesny prezes spółki Arkadiusz Siwko planował przeznaczyć podziemne magazyny pod magazynowanie rezerw obowiązkowych i w ten sposób uwolnić bazy OLPP, które miałyby się skupić na działalności obrotowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy Polskę stać na budowę kawern naftowych?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!