PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy prezes PKN Orlen nadal będzie zarabiał miliony?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
09-01-2017 21:47
Czy prezes PKN Orlen nadal będzie zarabiał miliony?
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Podczas zwołanego na 24 stycznia Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PKN Orlen zapadną rozstrzygnięcia dotyczące pensji zarządu. Jeżeli akcjonariusze przychylą się do propozycji Nationale-Nederlanden wówczas tzw. stała pensja prezesa wyniesie od około 1,4 do 1,7 mln złotych rocznie.

Zmiany wynagrodzeń to pochodna przepisów, jakie weszły w życie ubiegłym roku.
Dotychczas co prawda obowiązywała tzw. ustawa kominowa, ale podlegały jej spółki, w których Skarb Państwa miał większość udziałów lub akcji. Nowa pozwala obciąć zarobki także tym prezesom, którzy zarządzają spółkami, w których Skarb ma mniejszościowe udziały lub jest mniejszościowym akcjonariuszem. Tak stało się już np. w przypadku KGHM, gdzie państwo kontroluje nieco ponad 30 proc. akcji. 

Zgodnie z nowymi przepisami pensje szefów spółek będą składały się z części stałej i zmiennej. W przypadku tej pierwszej jej wysokość będzie zależała od wielkości firmy, wielkości osiąganych przychodów, wielkości zatrudnienia i będzie wynosiła od 1-3 krotności przeciętnego wynagrodzenia dla mikroprzedsiębiorstw (podmioty zatrudniające do 10 osób), od 2-4 krotności dla spółek małych (zatrudnienie od 11 do 50 osób), 3-5-krotności dla spółek średnich (zatrudnienie 51-250 osób), 4-8-krotności dla spółek dużych (zatrudnienie 251-1250 osób), wreszcie 7-15-krotności dla spółek zatrudniających powyżej 1251 osób. 

Natomiast część zmienna będzie zależała od wyników finansowych spółki. 

Jednak Nationale-Nederlanden chce, aby prezes największej polskiej firmy paliwowej zarabiał dwa razy więcej, niż to sugeruje rząd.

OFE proponuje, aby wynagrodzenie stałe prezesa PKN Orlen mieściło się w przedziale od 27 do 33-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Oznaczałoby to (dane za czwarty kwartał 2015 roku), że miesięczna, stała część pensji wynosiłaby od około 115 do ponad 140 tys. złotych.

Propozycja NN dotyczy także pozostałych członków zarządu Orlenu. Zgodnie z tym projektem, ich wynagrodzenie stałe obejmowałoby przedział od 23- do 29-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez prezesa GUS.

W obu kategoriach, czyli wynagrodzenia stałego prezesa oraz pozostałych członków zarządu PKN Orlen, Nationale-Nederlanden OFE proponuje, podobnie jak minister energii, by jego wysokość określała kwotowo rada nadzorcza płockiego koncernu.

NA GIEŁDZIE


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


42 891 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

761 911 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 866 ofert w bazie

2 782 266 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP