XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Czy szczyt cen benzyn mamy za sobą?

Czy szczyt cen benzyn mamy za sobą?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na chwilę obecna jest zbyt wcześnie aby jednoznacznie powiedzieć , że tegoroczny szczyt cen benzyn mamy za sobą. Połowa wakacji za nami i póki co ceny paliw nie biją nowych rekordów. W minionym tygodniu generalnie na stacjach paliw obserwowaliśmy stabilizację cen, choć średnio notujemy minimalny spadek cen rzędu 1 gr./l.

Średnia cena benzyny Pb95 w Polsce w minionym tygodniu ukształtowała się na poziomie 4,66 PLN/l i jest już 9 gr./l niższa od maksymalnego poziomu 4,75 PLN/l jaki odnotowaliśmy na stacjach paliw pod koniec czerwca. W porównaniu z rokiem ubiegłym benzyna jest średnio 16 gr./l droższa. Obecnie średnia krajowa cen oleju napędowego kształtuje się na poziomie 4,40 PLN/l i jest ona 10 gr./l niższa od obserwowanych jeszcze miesiąc temu poziomów 4,50 PLN/l.W porównaniu z rokiem ubiegłym ON jest 63 gr./l droższy. Podobnie w przypadku gazu LPG w ostatnim tygodniu nie odnotowaliśmy większych zmian. Średnio ceny LPG spadły 1 gr./l do poziomu 2,16 PLN/l. W porównaniu z rokiem ubiegłym gaz jest 24 gr./l droższy.

Obserwując w ostatnim tygodniu spadek hurtowych cen ON i Pb95 w skali 5-6 gr./l możemy oczekiwać w nadchodzącym tygodniu stabilizacji cen detalicznych, na części stacji natomiast możliwe będą dalsze obniżki o 2-4 gr./l. Na chwilę obecna jest zbyt wcześnie aby jednoznacznie powiedzieć , że tegoroczny szczyt cen benzyn mamy za sobą. Musimy pamiętać, że przed nami szczyt sezonu huraganowego w USA, który w tym roku ma być najgorszym od 2005 roku. W roku 2005 huragany Katrina i Rita bezpośrednio wpłynęły na wzrost ceny benzyn w Polsce w ciągu miesiąca o 30 gr./l (7 %) do nominalnego poziomu 4,50 PLN/l w pierwszej połowie września (w ujęciu realnym -PLN z 2010- roku odpowiada to wartości 5,02 PLN/l).

Ceny ropy naftowej Brent w Londynie kolejny tydzień z rzędu pozostawały w trendzie bocznym 74,80-78,20 USD i bardzo prawdopodobne, że w przyszłym tygodniu ponownie będziemy obserwowali wahania cen ropy w tych granicach. Z jednej strony ujemnie na ceny ropy wpływają słabe dane makro i spekulacje o tempie wzrostu gospodarczego co bezpośrednio przekłada się na poziom konsumpcji ropy. Z drugiej trwający sezon huraganowy i osłabienie dolara w stosunku do euro stanowi barierę przed większymi spadkami cen ropy.

W mijającym tygodniu zaskoczyły dane na temat zapasów paliw w USA – największego konsumenta ropy na świecie (23% udział w ogólnoświatowej konsumpcji ropy). Zapasy ropy wzrosły aż 7,3 mln bbl przede wszystkim na duży wzrost importu ropy. W minionym tygodniu import ropy do USA był na poziomie 11,15 mln bbl/d i jest to wartość bliska historycznym rekordom z lipca 2004 roku na poziomie 11,3 mln bbl/d. Zapasy paliw w USA zwiększyły się mimo większej konsumpcji. Popyt na paliwa w USA w minionym tygodniu wzrósł do poziomu 19,8 mln bbl/d-największego od 2 miesięcy. Konsumpcja benzyn wzrosła 2% w skali tygodnia do 9,6 mln bbl/d i jest to najwyższy poziom od rekordowych szczytów z lipca 2007.Jeśli kolejne tygodnie przyniosłyby dalszy co najmniej 1,5% wzrost popytu na benzyny wówczas ku zdziwieniu wszystkich popyt na benzyny w USA osiągnąłby nowe historyczne maksima.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy szczyt cen benzyn mamy za sobą?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!