Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czy zmiany w trakcie realizacji projektów inwestycyjnych są złem koniecznym?

Autor: Jarosław Spiryn, FLUOR S.A.
06-06-2017 09:35
Czy zmiany w trakcie realizacji projektów inwestycyjnych są złem koniecznym?
Fot. Fotolia

Uczestnicy projektów inwestycyjnych w przemyśle doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że wprowadzanie zmian w projekcie może być przeszkodą w dalszej jego realizacji. Zmiany mogą wpływać na obniżenie efektywności pracy wykonawcy, powodować opóźnienia, zwiększać koszty, a nawet doprowadzić do wystąpienia roszczeń i, w konsekwencji, do postępowań sądowych. Mimo, że zmiany są nieuniknione i częstokroć konieczne, nie muszą być złem, ponieważ można je skutecznie kontrolować i nimi zarządzać. FLUOR w czasie wykonywania projektów bazuje na sprawdzonym systemie zarządzania zmianami, który aktywnie wspiera realizowanie założonych celów.

Żeby w ogóle mówić o zmianach należy ustalić punkt odniesienia, od którego odstępstwo będzie interpretowane jako zmiana. Takim punktem odniesienia w projektach inwestycyjnych jest zwykle kontrakt zawarty między inwestorem (zleceniodawcą) a wykonawcą. Kontrakt powinien dokładnie definiować nie tylko przedmiot zamówienia, ale również organizację projektu, sposób wykonania, składniki i sposób zarządzania ryzykiem, itd. Najczęściej poświęcony jest temu osobny załącznik. Im bardziej szczegółowo zdefiniujemy przedmiot zamówienia tym łatwiej będzie można identyfikować zmiany w trakcie realizacji projektu i tym łatwiejsze, i szybsze będzie porozumienie między stronami. Dla przykładu, FLUOR posługuje się systemem pozwalającym precyzyjnie zdefiniować projekt, w skład którego wchodzi szereg dokumentów takich jak: opis zakresu projektu, plan realizacji, kosztorys, harmonogram, analiza ryzyka, itp.
Jest wiele przyczyn i źródeł pojawiania się zmian w projektach. Mogą to być na przykład innowacje świadomie wprowadzane w celu obniżenia końcowego kosztu inwestycji lub podniesienia parametrów produktu. Zmiany mogą być również niezależne od celowych działań podmiotów zaangażowanych w projekt - na przykład ograniczona dostępność potrzebnych materiałów na rynku lub nowe przepisy prawne mogą wymusić konieczność odstępstw od pierwotnie planowanego kształtu przedmiotu zamówienia lub sposobu jego realizacji. Najwięcej zmian pojawia się w początkowej fazie projektu, kiedy inwestycja jest w fazie planowania. Na tym etapie inwestor rozważa zwykle różne warianty i przy pomocy analiz definiuje zakres, który często przyjmuje finalny kształt w trakcie fazy FEED (Front End Engineering & Design). Kolejną fazą projektu jest najczęściej EPC (Engineering Procurement Construction), w trakcie której wykonuje się projekt wykonawczy i inwestycja jest fizycznie realizowana na budowie, a inwestor stara się zamrozić wszelkie zmiany gdyż koszt wprowadzenia zmian rośnie wraz z zaawansowaniem projektu.

Kto powinien pokrywać koszty zmian lub być beneficjentem oszczędności uzyskanych dzięki nim? Wydaje się logiczne, że zmianę powinna finansować ta strona, która jest zainteresowana jej wprowadzeniem. Odpowiedzi należy jednak szukać w kontrakcie, który powinien uwzględniać zasady wprowadzania zmian, również tych wymuszonych przez czynniki zewnętrzne, niezależne od żadnej ze stron. Jak bowiem mają postępować strony, w przypadku zmian przepisów prawnych, bądź gdy wykonawca napotyka warunki gruntowe, których nie dało się zweryfikować przed rozpoczęciem inwestycji?

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

33 338 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 623 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP