PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Czynniki makroekonomiczne obniżyły zysk w segmencie rafineryjnym Orlenu

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
31-08-2009 09:26

W II kwartale 2009 zysk operacyjny segmentu rafineryjnego Grupy Orlen wyniósł 770 mln zł w porównaniu z 1 459 mln zł zysku operacyjnego w II kwartale 2008 roku.

Istotne pogorszenie czynników makroekonomicznych w zakresie marż rafineryjnych i dyferencjału w ujęciu walutowym spowodowało zmniejszenie zysku operacyjnego o 440 mln zł (r/r). Negatywny wpływ czynników rynkowych został częściowo zniwelowane przez deprecjację złotego względem dolara oraz euro, której wpływ na wynik segmentu wyniósł 49 mln zł (r/r). Wpływ rosnących cen ropy naftowej na wycenę zapasów przyczynił się natomiast do zwiększenia raportowanego zysku operacyjnego o 40 mln zł (r/r).
Niższa sprzedaż wolumenowa produktów segmentu, przede wszystkim benzyn i oleju napędowego odpowiednio o 264 tys. ton (r/r) i 215 tys. ton (r/r), niekorzystnie wpłynęła na poziom wyniku operacyjnego w wysokości 349 mln zł (r/r). Zrealizowany poziom sprzedaży odzwierciedla występujące w II kwartale 2009 roku zdarzenia o charakterze jednorazowym, które były głównie związane z problemami technicznymi instalacji reformingu i hydroodsiarczania oleju napędowego w PKN Orlen S.A. oraz planowany postój modernizacyjny rafinerii w Kralupach i wydłużony postój instalacji fluidalnego krakingu katalitycznego w następstwie problemów z rozruchem instalacji po modernizacji rafinerii w Kralupach. W Grupie Możejki wystąpił planowany postój remontowy instalacji reformingu, postój instalacji hydroodsiarczania oleju napędowego oraz kilkudniowe przestoje technologiczne na skutek pożaru instalacji HON.

Pozostałe czynniki wpływające na wynik segmentu to dodatnie efekty na pozostałej działalności operacyjnej związane z głównie z aktualizacją poziomu odpisów na składniki majątkowe w wysokości 81 mln zł oraz wyższa o 22 mln zł (r/r) amortyzacja.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP