Dalsze spadki cen paliw na rynku hurtowym

Dalsze spadki cen paliw na rynku hurtowym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po 18 września benzyna Eurosuper 95 potaniała od 6 do 9 gorszy na litrze, natomiast olej napędowy od 1 do 4 groszy na litrze, w zależności od producenta. Obecnie metr sześcienny Eurosuper 95 w Orlenie kosztuje 3131 PLN, tj. o 4 PLN więcej niż w Lotosie, zaś oleju napędowego 2852 PLN, czyli 11 PLN więcej niż u gdańskiego producenta.

Spadki cen w sprzedaży hurtowej pozwalają na kontynuowanie obniżek w detalu. W stosunku do poprzedniego tygodnia benzyny i olej napędowy potaniały o 2 grosze na litrze. Za litr benzyny przy dystrybutorze płacimy średnio 4,36 zł, diesel kosztuje 3,71 zł. Średnio o jeden grosz na litrze mniej niż przed tygodniem płacimy za LPG, którego cena wynosi 1,88 zł/l. Optymistycznie wygląda najbliższa perspektywa. Możemy liczyć na dalsze kilkugroszowe obniżki cen paliw w detalu, zwłaszcza benzyny.

Ceny ropy naftowej Brent w Londynie i WTI w Nowym Jorku spadły w mijającym tygodniu 7,5% do poziomów w rejonie 65-66$, tym samym ceny są najniższy od połowy lipca tego roku.

Wzrost zainteresowania opcjami put z grudniowym terminem wygaśnięcia i ceną wykonania 60$ (co przełożyło się na znaczny wzrost ich cen) obserwowany w końcówce ubiegłego tygodnia, mógł sugerować kierunek oczekiwań rynku co do perspektyw cenowych. Póki co jeśli uda się utrzymać wsparcia w rejonie 65-66$ wówczas ceny mogą ponownie powrócić w rejon 72$. Silnym średnioterminowym poziomem wsparcia jest natomiast rejon 60$. Dużo będzie zależało od reakcji rynków akcji na kolejną serię danych makro z USA.

Zapasy ropy w USA w tygodniu kończącym się 18 września wzrosły 2,8 mln bbl w wyniku znacznego przyrostu importu, który wzrósł o 0,9 mln bbl/d do poziomu 9,8 mln bbl/d i spadku konsumpcji produktów ropopochodnych. Popyt w ostatnim tygodniu spadł 3,2% do poziomu 18,7 mln bbl/d. W porównaniu z rokiem ubiegłym, popyt na ropę w USA w ostatnim miesiącu był 4,4% wyższy. Konsumpcja olejów w USA jest nadal stosunkowo słaba - 8% niższa niż przed rokiem.

W okresie styczeń-sierpień konsumpcja ropy w Chinach wzrosła o 2,9% do poziomu 7,58 mln bbl/d (241 mln ton) przy czym w pierwszych 8 miesiącach tego roku była 0,87% wyższa niż w analogicznym okresie roku 2008. Tempo wzrostu popytu na ropę w Chinach w tym roku wyraźnie wyhamowało w sierpniu. W sierpniu popyt na ropę był 3,5% wyższy niż w roku 2008, miesiąc wczesnej w lipcu roczne tempo wzrostu popytu wyniosło 4,5%. W sierpniu Chiny zanotowały również stosunkowo wysoki spadek importu produktów ropopochodnych. W ciągu miesiąca (od lipca 2009) import zmalał 28%, przy spadku importu samej ropy o 5,9% do poziomu (4,38 mln bbl/d) 18,48 mln ton. Kontrolowane przez Sinopec i PetroChina Zapasy produktów ropopochodnych są 30% wyższe niż przed rokiem.

Singapurska FACTS Global Energy podniosła prognozy wzrostu popytu na ropę w krajach azjatyckich w 2010 roku. Według najnowszych szacunków konsumpcja ropy powinna wzrosnąć o 0,88 mln bbl/d wobec wcześniejszych prognoz wzrostu 0,54 mln bbl/d.Innymi słowy mówiąc konsumpcja ropy w krajach Azji szacowana jest na 24,63 mln bbl/d w roku 2009 i 25,515 mln bbl/d w roku 20010. Zauważyć należy, że IV kwartał tego roku będzie pierwszym od ponad roku kiedy tempo wzrostu popytu w skali rok do roku będzie dodatnie.

Na kontynencie azjatyckim w IV kwartale tego roku spodziewany jest wzrost popytu na ropę o 0,34 mln bbl/d. W III kwartale bieżącego roku konsumpcja pozostała nadal stosunkowo słaba, gdyż dodatnie tempo wzrostu popytu w Chinach (+0,36 mln bbl/d rok do roku), Indiach (+0,11 mln bbl/d) zostało skompensowane spadkiem konsumpcji w Japonii (-0,32 mln bbl/d), Korei Pd. (-0,11mln bbl/d) i na Tajwanie (-0,07 mln bbl/d).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dalsze spadki cen paliw na rynku hurtowym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!