PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Debiut Petrolinvestu

Autor: PAP
15-07-2007 10:07

Na warszawskiej giełdzie 16 lipca zadebiutuje spółka Petrolinvest. Cena emisyjna wynosiła 227 zł. Debiut Petrolinvestu jest 25. w 2007 r. i 311 spółką notowaną na GPW.

Petrolinvest w ofercie publicznej oferował 528,6 tys. akcji zwykłych na okaziciela serii B. Spółka pozyskała z emisji 119,99 mln zł. W transzy inwestorów indywidualnych przydzielono 132 tys. 50 tys. akcji. W tej transzy stopa redukcji wyniosła 90,99 proc. W transzy inwestorów instytucjonalnych przydzielono 396 tys. 450 akcji.
Środki pozyskane z emisji akcji serii B zostaną przeznaczone na inwestycje w rozwój działalności poszukiwawczo-wydobywczej, m.in. na pokrycie podwyższenia kapitału zakładowego w spółce Occidental Resources.

Ponadto część środków emitent planuje przeznaczyć na pożyczki dla spółek poszukiwawczo-wydobywczych z przeznaczeniem na finansowanie ich planów inwestycyjnych w ramach posiadanych koncesji. Zamiarem spółki jest również przeznaczenie części pozyskanych środków na pokrycie kosztów działalności operacyjnej na terenie Kazachstanu i Federacji Rosyjskiej; oraz kosztów związanych z realizowanymi przedsięwzięciami poszukiwawczo-wydobywczymi, takimi jak np. zakupy usług i produktów ponoszone w Polsce.

W 2005 roku Petrolinvest podjął decyzję dotyczącą realizacji nowej strategii zakładającej zmianę profilu działalności w obszarze handlu paliwami, głównie LPG, na profil poszukiwawczo- wydobywczy w zakresie ropy i gazu.

Od początku 2006 roku spółka prowadziła działania zmierzające do przygotowania zasobów umożliwiających budowę portfela inwestycji poszukiwawczo-wydobywczych. Obecnie Petrolinvest ma udziały pięciu spółek (w tym jednej pośrednio), które łącznie posiadają sześć koncesji poszukiwawczych lub poszukiwawczo-wydobywczych w Kazachstanie i w Republice Komi, na terenie Federacji Rosyjskiej.

W portfelu inwestycyjnym Petrolinvestu znalazły się udziały i akcje: OTG, Siewiergeofizyka, Profit, EmbaJugNieft, Nieftiegeoserwis. Ponadto spółka jest w trakcie nabywania akcji Peczora-Petroleum oraz posiada opcję zakupu udziałów w spółce Aktau-Tranzit.

Petrolinvest, który wchodzi w składu grupy Prokom, powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm importujących paliwa na rynek krajowy. Jest pierwszą prywatną firmą poszukiwawczo-wydobywczą notowaną na GPW.
Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Warszawa, 5 grudnia 2017

 • Strategia ciepłownictwa #PGE. Jakie aktywa zostaną poza PGE Energia Ciepła? bit.ly/2Bs5X3n
  wnp.pl
 • Nierówności płacowe jeszcze nigdy nie rosły tak szybko bit.ly/2BrhoIH
  wnp.pl
 • Ubezpieczyciele wypłacają w Polsce coraz więcej pieniędzy bit.ly/2yB9mHL
  wnp.pl
 • Masz diesla, powinieneś się obawiać? @MR_GOV_PL zabiera głos bit.ly/2oeRFxE
  wnp.pl
 • Polski bank wyda miliony na nowoczesne rozwiązanie bit.ly/2ob6l0V
  wnp.pl

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNER

 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP