XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Długi weekend w cieniu egipskich problemów

Długi weekend w cieniu egipskich problemów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zmiany na rodzimych stacjach w najbliższych dniach mogą być w dużej mierze związane z globalnym niepokojem na naftowym rynku. Ten zaś może wynikać z obaw o sytuację w Egipcie.

Prognozy cenowe, które pojawiają się w tym tygodniu mogą być niepokojącym kierowców odwróceniem sytuacji i potwierdzeniem przewidywań sprzed tygodnia, kiedy to napisaliśmy "w najbliższych dniach (...) ponownie możemy zobaczyć nieznaczny ruch w górę".

Rafinerie z plusem

W tym tygodniu zobaczyliśmy spore wzrosty cen hurtowych paliw - w większości są one jeszcze nieodzwierciedlone w detalu. Jeśli chodzi o olej napędowy - średnia cena w tym tygodniu doszła do poziomu 4308 zł/m sześc., podczas gdy w ubiegły weekend lokowała się ona na poziomie 4273 zł/m sześc. Benzyna bezołowiowa 95 kosztuje średnio 4384 zł/m sześc. - niemal 30 zł więcej niż w minioną sobotę. Te ceny mogą jeszcze w najbliższych dniach wzrastać - nawet o kilkadziesiąt złotych.

Czy hurt "przełoży się" na detal?

W najbliższym tygodniu wzrost censtacyjnych wydaje się zupełnie prawdopodobny - choć nie należy też oczekiwać, że będzie on szczególnie raptowny. Okres długiego weekendu może bowiem dla wielu stacji być okresem utrzymywania nieco obniżonych cen, aby zainteresować kierowców i zwiększyć obroty. Na przyszły tydzień spodziewamy się poziomu cen między 5,57-5,62 zł/l dla benzyny 95. Prognoza dla diesla jest również podwyżkowa i sięgnie 5,56-5,63 zł/l.

Egipt budzi obawy

Zmiany na rynku naftowym nie są w okresie długiego weekendu popularnym tematem naszych mediów, ale nie można zapominać, że ten region świata odpowiada za kształtowanie się europejskich cen paliw - nawet jeśli tranzyt ropy przez Egipt bezpośrednio nie trafia na nasz rynek. Zawirowania polityczne w regionie, które wprowadziły ropę na poziomy ponad 110 USD za baryłkę wiążą się przede wszystkim z obawą o powtórzenie dramatycznej sytuacji z okresu "arabskiej wiosny", której pokłosiem były burzliwe zmiany polityczne w takich krajach naftowych, jak choćby Libia. Egipt dzięki rurociągowi sueskiemu i kanałowi między morzami Czerwonym i Śródziemnym stanowi ważny element przepływu ropy z innych krajów arabskich. Jeżeli sytuacja nie ulegnie unormowaniu, to jeszcze przez jakiś czas możemy być świadkami wzrostów cen ropy związanych z ryzykiem politycznym w tej części globu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Długi weekend w cieniu egipskich problemów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!