Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Do 2016 roku wygasa jedna trzecia koncesji paliwowych

Autor: WNP.PL (Piotr Apanowicz)
30-05-2014 11:00
Do 2016 roku wygasa jedna trzecia koncesji paliwowych
Fot. Andrzej Wawok

Wielu przedsiębiorców handlujących paliwami nie zdążyło na czas złożyć wniosku o przedłużenie koncesji na obrót paliwami ciekłymi do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) i w konsekwencji będą musieli ubiegać się o nową koncesję - dowiedział się portal wnp.pl.

Zgodnie z przepisami ustawy prawo energetyczne złożenie wniosku o przedłużenie ważności koncesji powinno nastąpić nie później niż na 18 miesięcy przed jej wygaśnięciem. W przypadku, gdy do wygaśnięcia koncesji pozostało mniej niż 18 miesięcy, a przedsiębiorca ma zamiar kontynuowania koncesjonowanej działalności, musi złożyć wniosek o udzielenie nowej koncesji. A to wiąże się nie tylko z wyższymi opłatami, ale przede wszystkim znacznie większymi wymaganiami dotyczącymi zakresu dokumentów, które trzeba dołączyć do wniosku.
- W tym roku wygasa ponad 2 tysiące koncesji na obrót paliwami ciekłymi. Do końca 2016 roku wygasną koncesje OPC prawie 3,5 tysiąca przedsiębiorców - mówi Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE. To więcej niż jedna trzecia wszystkich wydanych koncesji tego typu, których jest obecnie ok. 8900. Wynika to z tego, że duża część koncesji wydana została na okres 10 lat w latach 2004-2006.

Z zapisów prawa energetycznego wynika, że przedsiębiorcy, którym termin obowiązywania koncesji upływa w tym lub przyszłym roku, a do tej pory nie złożyli wniosku o jej przedłużenie, w praktyce będą musieli ubiegać się o nową koncesję. To grubo ponad 2,5 tys. przedsiębiorstw.

URE nie prowadzi szczegółowych statystyk dotyczących liczby złożonych wniosków o przedłużenie koncesji, ale nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wpłynęło ich do urzędu znacznie mniej niż wygasa koncesji w ciągu najbliższych 18 miesięcy. W konsekwencji prawdopodobnie większość firm paliwowych, których koncesje wygasają w tym i przyszłym roku, będzie musiała ubiegać się o nowe koncesje.

- Obserwujemy wzmożoną aktywność koncesjonariuszy jeśli chodzi o wnioskowanie o przedłużenie okresu obowiązywania koncesji, ewentualnie - gdy jest to już niemożliwe ze względu na przekroczenie 18 miesięcznego terminu przed datą wygaśnięcia koncesji - ubieganie się o nowe koncesje - potwierdza jedynie Agnieszka Głośniewska.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP