XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Do końca wakacji na stacjach ceny paliw bez zmian

Do końca wakacji na stacjach ceny paliw bez zmian
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sezon wakacyjny już na półmetku i wszystko wskazuje na to, że do końca wakacji ceny paliw na stacjach zdołają utrzymać się na poziomach poniżej tegorocznego maksimum.

Najdrożej za benzynę bezołowiową 95 i olej napędowy płaciliśmy w ostatnim tygodniach czerwca, odpowiednio 4,62 i 3,92 zł/l. W tym tygodniu notujemy dalsze obniżki cen w detalu w podobnej wysokości jak przed tygodniem, czyli około 3 – 4 groszy na litrze. A to oznacza, że litr Eurosuper 95 kosztuje około 4,50 zł, a diesla około 3,77 zł. Na niezmienionym poziomie pozostaje cena LPG – 1,92 zł/l.

Ciągłym zmianom podlegają hurtowe ceny paliw. W okresie 24 – 31 lipca Eurosuper 95 w Orlenie podrożała o 43 PLN/1000l, a olej napędowy o 26 PLN/1000 l. Z kolei w Lotosie metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 jest tańszy o 10 PLN, natomiast oleju napędowego o 23 PLN niż przed tygodniem.

Należy podkreślić, że skala zmian byłaby wyższa gdyby nie umocnienie złotego wobec dolara z początku tygodnia. Tym bardziej, że ceny ropy, które od dłuższego czasu podążają za indeksami akcji, pozostawały na wysokim poziomie.

Środowa korekta cen ropy w dół okazała się krótkotrwała. Jedynie wpłynęła na lekkie wyhamowanie wzrostów. Już w czwartek na giełdach dominowały wzrosty, a ropa po środowym spadku wróciła powyżej poziomu wtorkowego zamknięcia. Dynamika zmian na rynku roku wprowadza dużą zmienność na rynku krajowym, a to oznacza że sytuacji częstych zmian cen hurtowych w przeciwnych kierunkach, skłonność właścicieli stacji do dalszych obniżek cen na stacjach wyraźnie zmaleje.

Okres wakacji sprzyja porównaniom cen paliw w krajach sąsiednich, ponieważ stają się one celem naszych wakacyjnych podróży. W kraju Eurosuper 95 kosztuje co prawda tylko 14 groszy na litrze mniej niż przed rokiem, ale olej napędowy jest aż 88 groszy tańszy niż przed rokiem. Niestety w przypadku podróży po Europie tankowanie jest dla nas droższe niż przed rokiem. Oczywiście nie oznacza to, że ceny w krajach europejskich wzrosły. Tam odnotowaliśmy podobne ruchy cen jak w Polsce. Powód dla którego musimy płacić więcej niż przed rokiem wynika niestety z osłabienia się wartości złotego wobec euro. O ile rok temu kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 3,20, to obecnie za euro musimy płacić około 4,20 PLN.

Ropa - wzrost zmienności cen

Ceny ropy naftowej zarówno w Londynie jak i Nowym Jorku w skali tygodnia spadły około 1%, jednak mijające dni przyniosły znaczny wzrost zmienności na rynku i pokazały siłę popytowej strony rynku, gdyż spadek cen z pierwszej połowy tygodnia został niemalże skompensowany podczas czwartkowej sesji, kiedy ceny ropy wzrosły ponad 6,5% w Nowym Jorku (ropa WTI) i 5,6% w Londynie (ropa Brent).Tym samym scenariusz powrotu cen do poziomu 74-75$ jest nadal bardzo prawdopodobny, mimo słabych wewnętrznych prowzrostowych fundamentów. Musimy pamiętać, że przed nami jeszcze wysyp huraganów w sierpniu i wrześniu, czyli doskonały czynnik spekulacyjny. Korelacja cen ropy z amerykańskimi indeksami akcji pozostaje stosunkowo wysoka.

Wyraźnie widać, że rynki dyskontują w tej chwili mające nadejść polepszenie sytuacji makro i po raz kolejny mamy potwierdzenie, że na rynkach finansowych "handluje się oczekiwaniami". W przypadku ropy naftowej są to średnio- i długoterminowe oczekiwania.
Wraz z początkiem mijającego tygodnia na sentymencie rynku zaważyły wypowiedzi szefa BP, który stwierdził, że w światowej gospodarce, a w tym po popytowej stronie rynku należy spodziewać się stabilizacji niż wzrostu. W obecnej sytuacji niewiele jest czynników przemawiających za szybkim wzrostem światowej konsumpcji ropy.

Dodatkowo zapasy ropy w USA w tygodniu kończącym się 24 lipca wzrosły 5,1 mln bbl/d do poziomu 347,8 mln bbl, tym samym ich poziom jest 29,8 mln bbl wyższy od pięcioletniej średniej i 52,6 mln bbl powyżej poziomu z roku ubiegłego. Wzrost zapasów spowodowany był głównie znacznym wzrostem importu ropy w ostatnim tygodniu o 0,8 mln bbl/d do 10 mln bbl/d. Prawie 2,5 milionowy spadek zapasów benzyn w tej chwili nie ma znaczenia, ponieważ zapasy benzyn są również na wysokim poziomie a sezonowy letni szczyt konsumpcji najprawdopodobniej mamy już za sobą.

Po stronie popytowej nadal nie widać oznak ożywienia. Konsumpcja produktów ropopochodnych pozostaje 4,1% poniżej poziomu z roku ubiegłego.

Mimo wszystko do końca września są małe szanse na spadek cen ropy Brent poniżej poziomu 62$, WTI 60$ . Ceny ropy spadną tylko wówczas, kiedy na rynkach akcji zobaczymy głębszą przecenę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Do końca wakacji na stacjach ceny paliw bez zmian

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!