Do Polski niebawem trafią paliwa z wenezuelskiej ropy

Do Polski niebawem trafią paliwa z wenezuelskiej ropy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeszcze w tym roku Białoruś ma zamiar rozpocząć eksport paliw wyprodukowanych w rafinerii Mozyr na bazie ropy sprowadzonej z Wenezueli. Białoruś zamierza importować z Ameryki Południowej nawet 4 mln ton rocznie, czyli jedną piątą ilości ropy dostarczanej z Rosji. Jednym z głównych kierunków białoruskiego eksportu, szczególnie w przypadku oleju napędowego, była Polska.

Jedynym problemem dla białorusko-wenezuelskiej współpracy jest droga dostarczenia ropy do białoruskiej rafinerii. Jest to możliwe wyłącznie drogą morską do któregoś z portów w regionie. Pierwszy transport 80 tys. ton ropy z Wenezueli dotarł do Odessy, skąd drogą kolejową przewieziony został do Mozyru. Na większą skalę takie operacje mogą okazać się nieopłacalne, chyba że z pomocą przyjdą władze kraju, przez który Białoruś będzie odbierać ropę. Możliwość zaoferowania preferencyjnych stawek przesyłowych już zaproponowała Białorusi Ukraina. Podobna oferta pojawiła się ze strony Litwy.

Dla Białorusi przedsięwzięcie to może okazać się opłacalne ze względu na znacznie lepszą od rosyjskiej jakość ropy z Wenezueli. Pozwala ona wyprodukować o 20 proc. więcej paliw niż z gatunków rosyjskich. Z tego też względu białoruskie paliwa mogą okazać się poszukiwanym towarem na rynkach europejskich. Wymagać to będzie jednak od władz białoruskich przystosowania instalacji produkcyjnych w rafinerii Mozyr, która dotychczas przerabiała niemal wyłącznie ropę rosyjską.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!