Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dobra dekada dla firm naftowych

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
12-11-2014 11:03
Dobra dekada dla firm naftowych
fot. Fotolia

Minione dziesięciolecie było udane dla polskich przedsiębiorstw działających w sektorze naftowym - ocenia Jacek Libucha, partner w firmie The Boston Consulting Group. Według niego czynnikiem, który w największym stopniu wpłynął na przeobrażenie tego rynku, były ceny ropy naftowej, które właśnie dekadę temu rozpoczęły marsz w górę, zmieniając reguły panujące w tym biznesie.

Jak ocenia pan bilans ostatniego dziesięciolecia w sektorze naftowym w naszym kraju. Co zmieniło się na lepsze, a co na gorsze w tym czasie?
- Kiedy patrzę na polski sektor naftowy w szerszej perspektywie, to oceniam ostatnie dziesięciolecie jako udane. W każdym segmencie widzę zmiany, firmy eksperymentowały z nowymi kierunkami, profesjonalizowały działania i starały się poprawić efektywność. Każdy większy koncern (Orlen, Lotos, PGNiG) próbował sił w ekspansji zagranicznej - Orlenowi udało się rozwinąć sieć detaliczną w Niemczech i zbudować przyczółek upstreamowy w Kanadzie; Lotos, dzięki akwizycjom w Norwegii, podwoił wydobycie; PGNiG wszedł do Norwegii, Pakistanu i Libii. Problemy Możejek czy koncesji Yme to tylko dowód, że pomyłek nie popełnia ten, kto nic nie robi.

Chociaż polskie koncerny wydobywcze od największych globalnych graczy dzieli jeszcze spory dystans, w ostatniej dekadzie wzbogaciły się o cenne doświadczenia i znacząco zwiększyły swój potencjał wydobycia ropy naftowej. Mówiąc o osiągnięciach, nie można pominąć modernizacji rafinerii - szczególnie zrealizowanego w Grupie Lotos programu 10+, dzięki któremu gdańskie zakłady należą do najbardziej efektywnych w Europie.

Jakie wydarzenia miały największy wpływ na sytuację sektora naftowego w Polsce?

- Zamiast o jednym wydarzeniu, powiem raczej o niezwykle istotnym trendzie - cenach ropy naftowej. 10-11 lat temu ceny ropy naftowej zaczęły konsekwentnie rosnąć, napędzając rentowność koncernów wydobywczych (w tym polskich graczy) oraz poszukiwania nowych złóż surowca. Wzrost cen był jednym z motorów, które uruchomiły amerykański boom łupkowy, a jego skutkiem jest całkowita zmiana reguł gry na rynku surowców energetycznych. Kto dekadę temu mógłby przypuszczać, że rynek amerykański będzie prawie samowystarczalny w zakresie ropy i gazu? Produkcja w USA zmieniła kierunki przepływów surowców i produktów, co odbiło się na sytuacji polskich firm.

Które problemy z tych, przed którymi stała branża 10 lat temu udało się rozwiązać, a które nadal wymagają rozwiązania?

- Polskie firmy dobrze wykorzystały ostatnią dekadę - w tym czasie zracjonalizowały i sprofesjonalizowaly swoją działalność i dziś są równorzędnymi graczami dla globalnych graczy. Większości firm udało się wyjść za granicę. Część graczy, zwłaszcza z segmentu poszukiwań i wydobycia, musi jeszcze popracować nad kulturą doskonałości operacyjnej oraz zbudowaniem mechanizmów, które pozwolą na efektywne wykorzystania kapitału zwłaszcza w segmencie poszukiwawczo-wydobywczym, szczególnie wrażliwym na inflację kosztów.

Tematyka rozwoju sektora naftowego w Polsce będzie omawiana podczas Konferencji "Nafta/Chemia 2014", organizowanej przez Grupę PTWP SA, wydawcę m.in. Miesięcznika Gospodarczego "Nowy Przemysł" i portalu gospodarczego wnp.pl.

Konferencja "Nafta/Chemia 2014" odbędzie się 10 grudnia w Warszawie. Zobacz więcej informacji

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP