Dostawy ropy: nikt nie obraża się na Rosję. Co dalej z cenami surowca?

Dostawy ropy: nikt nie obraża się na Rosję. Co dalej z cenami surowca?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PKN Orlen i Grupa Lotos na dywersyfikowaniu dostaw ropy mogą jedynie zyskać. Nie znaczy to jednak, że robią coś przeciwko swojemu głównemu dostawcy, czyli Rosji - przekonuje w rozmowie z wnp.pl Jacek Libucha, dyrektor w The Boston Consulting Group, który kieruje praktyką doradztwa strategicznego dla branży energetycznej i paliwowej.

Jak pan ocenia politykę resortu energii, który kładzie nacisk na dywersyfikację dostaw ropy? Czy nie ma niebezpieczeństwa, że takie podejście obróci się przeciwko krajowym firmom naftowym?

- Nie bardzo widzę taką możliwość. Wydaje się, że to jest po prostu naturalny element zarządzania portfelem dostaw, zarówno z punktu widzenia tych firm (Orlen i Lotos - red.) jak i ministerstwa, będącego ich właścicielem. Trudno sobie wyobrazić, żeby Rosja chciała polskim firmom „pogrozić palcem”, ze szkodą dla siebie. A tutaj także biznesowo nikt na Rosjan się nie obraża. To są normalne biznesowe rozmowy i negocjacje, wciąż przecież większość dostaw pochodzi z kierunku wschodniego i obie firmy podkreślają, że to się nie zmieni. Dla Rosji nie jesteśmy też na tyle małym rynkiem, żeby mogła nagle powiedzieć „to w takim razie my rezygnujemy i zakręcamy kurek”.

Dlatego uważam, że większość tego dyskursu będzie się jednak odbywać na poziomie czysto biznesowym, a nie politycznym. Nie spotkałem się ani w rozmowach oficjalnych, ani kuluarowych, z retoryką, która by wskazywała na jakąś nieracjonalną rywalizację z kontrahentem rosyjskim. To są raz łatwiejsze, raz trudniejsze dyskusje biznesowe, ale wciąż biznesowe. Myślę, że Rosjanie również się nie obrażają, bo wiedzą, ile mają przestrzeni między kosztem a ceną, czyli miejsca na marżę i zdają sobie sprawę, że nikt nie będzie nieracjonalny, i nie zacznie nagle kupować np. o 10 proc. droższej ropy tylko po to, żeby komuś coś udowodnić.

W ramach wykorzystywania dźwigni negocjacyjnych trzeba natomiast raz na jakiś czas pokazać, że ta opcja sprowadzenia surowca z innych źródeł rzeczywiście realnie istnieje, a nie jest jedynie potencjalna.

Czy otwarty w 2015 roku terminal naftowy PERN w Gdańsku przyczynia się do ułatwienia procesu dywersyfikacji dostaw ropy?

- Na pewno się przyczynia. Trzeba traktować go jako element infrastruktury, podobnie jak choćby terminal LNG w Świnoujściu, a zawsze infrastruktura tego typu, która daje fizyczną możliwość zwiększenia dostaw, wpływa na realną poprawę sytuacji na rynku. Czy terminal będzie w pełni wykorzystywany to zupełnie inna kwestia, ale niewątpliwie jest on elementem wpływającym na dywersyfikację. Popatrzmy na terminale LNG na Zachodzie Europy. Stopień ich wykorzystania to zwykle 10-15 proc., jak jest 20 proc. to już mówimy o dużym sukcesie. Wynika to po prostu z tego, że wybudowano je po to, aby mieć tę opcję.

W pozostałej części wywiadu z ekspertem The Boston Consulting Group o:

• prognozach cen ropy naftowej
• opłacalności inwestycji w złoża
• strategiach biznesowych Orlenu i Lotosu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dostawy ropy: nikt nie obraża się na Rosję. Co dalej z cenami surowca?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!