Drożejąca benzyna i wyjątkowo tani autogaz

Drożejąca benzyna i wyjątkowo tani autogaz
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W związku z obserwowanym wyhamowaniem tempa podwyżek cen na rynku hurtowym, w pierwszej połowie maja ceny na krajowych stacjach paliw powinny pozostać na zbliżonym poziomie.

Początek maja przyniósł dalsze podwyżki cen na krajowych stacjach paliw. Litr benzyny Pb95 podrożał w ostatnim tygodniu średnio 6 gr./l do poziomu 4,37 PLN/l i tym samym benzyna jest najdroższa od blisko 6 miesięcy. 7 gr./l więcej musimy z kolei zapłacić za litr oleju napędowego, który obecnie kosztuje w kraju średnio 4,02 PLN/l. Na stabilnym niskim poziomie 1,60 PLN/l pozostały ceny autogazu.

Obecna seria podwyżek cen na krajowym rynku detalicznym trwa nieprzerwanie od połowy lutego tego roku. W ciągu ostatnich 11 tygodni benzyna podrożała w kraju blisko 42 gr./l, olej napędowy zaś 32 gr./l. Mimo zauważalnych w ostatnim okresie wzrostów cen, nadal za litr benzyny płacimy ponad 40 gr./l mniej niż przed rokiem. Olej napędowy w skali roku potaniał natomiast blisko 70 gr./l.

Najwięcej powodów do zadowolenia mają z kolei kierowcy tankujący autogaz. LPG tanieje nieprzerwanie od listopad ubiegłego roku i obecnie jest najtańszy od maja 2009 roku.

Na rynku ropy naftowej pierwszy tydzień maja kończymy obniżkami i jest to pierwszy tygodniowy spadek cen od końca marca. Notowania lipcowej serii kontraktów na ropę Brent po wzroście w rejon 48 USD/bbl powróciły do poziomu 44-45 USD/bbl.  Na rynku powoli rośnie przekonanie, że minima cenowe mamy już za sobą a ceny mogą do końca roku pozostać w trendzie bocznym 35-60 USD/bbl. W dużej mierze wsparciem dla cen są oczekiwania powrotu rynku ropy naftowej do równowagi w II połowie tego roku. Podkreślenia wymaga jednak gorszy od oczekiwań kwietniowy odczyt indeksu PMI chińskiego sektora usług. Oczywiście kolejne słabsze dane z Chin z pewnością miałyby negatywny wydźwięk dla cen ropy naftowej.

Tymczasem zgodnie z danymi EIA/DoE zapasy ropy w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu 2,8 mln bbl osiągając nowy rekord na poziomie 543,4 mln bbl. Wzrost zapasów okazał się wyższy od oczekiwań. Z drugiej strony czynnikiem wsparcia dla rynku jest odczyt produkcji, która w skali tygodnia spadła 113 tys. bbl/d do 8,83 mln bbl/d. Amerykański poziom produkcji jest 544 tys. bbl/d niższy w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Poza tym uwaga rynku zwrócona jest również w stronę Kanady, gdzie szalejący  pożar w prowincji Alberta stanowi teoretycznie zagrożenie dla poziomu wydobycia. Alberta to główne źródło kanadyjskich piasków roponośnych i trzecie największe na świecie udokumentowane złoża ropy naftowej.  Obecnie produkcja oscyluje w wysokości około 2,2 mln bbl/d i praktycznie większość tej ropy trafia siecią ropociągów do USA. Rynek zdaje  sobie sprawę, że pożar w Kanadzie nie doprowadzi do istotnego spadku wydobycia i eksportu ropy do USA, ale jest to doskonały czynnik psychologiczny stanowiący wsparcie dla cen ropy naftowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Drożejąca benzyna i wyjątkowo tani autogaz

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!