PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dwa tygodnie na złożenie kaucji przez wytwórców paliw

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
07-11-2014 11:18
Dwa tygodnie na złożenie kaucji przez wytwórców paliw
Fot. PTWP

22 listopada 2014 roku upływa termin złożenia zabezpieczenia majątkowego w wysokości 10 mln zł przez przedsiębiorców posiadających koncesję na wytwarzanie paliw ciekłych (WPC). Nie złożenie wymaganego zabezpieczenia w tym terminie skutkować będzie utratą koncesji.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) przypomniał w opublikowanym na stronie urzędu komunikacie, że w dniu 22 lipca br. weszła w życie nowelizacja ustawy o zapasach ropy naftowej, która wprowadziła obowiązek złożenia zabezpieczeń majątkowych przez firmy wytwarzające paliwa (posiadające koncesję WPC) oraz handlujące paliwami z zagranicą (które musiały jednocześnie wystąpić o nową koncesję OPZ). Przepis ten nie dotyczy jednak gazu płynnego LPG. .
O ile firmy występujące o nową koncesję OPZ musiały jednocześnie z wnioskiem przedstawić od razu zabezpieczenie majątkowe, o tyle przedsiębiorstwa wytwarzające paliwa miały na złożenie 10 mln zł kaucji cztery miesiące. Ten termin upływa 22 listopada br.

Prezes URE podkreślił jednocześnie, że w przypadku prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności równocześnie w zakresie wytwarzania paliw ciekłych (WPC), jak i w zakresie obrotu paliwami ciekłymi z zagranicą (OPZ), przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia zabezpieczenia majątkowego w wysokości 10 mln zł z tytułu każdego z tych rodzajów działalności. Oznacza to, że w przypadku takich podmiotów wymagane jest złożenie odrębnych zabezpieczeń majątkowych, w łącznej wysokości 20 mln zł.

Szef URE przypomniał jednocześnie, że niezłożenie zabezpieczenia majątkowego skutkuje cofnięciem koncesji WPC. Zwrócił przy tym uwagę, że wykonywanie działalności gospodarczej bez wymaganej koncesji podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny, a niezależnie od tego firmy prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania lub obrotu paliwami ciekłymi (w tym z zagranicą) bez wymaganej koncesji, podlegają karze pieniężnej w wysokości od 200 tys. zł do 1 mln zł, wymierzanej przez Prezesa URE.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP