Dywersyfikacja dostaw ropy do Polski: nie tak łatwo, nie tak szybko

Dywersyfikacja dostaw ropy do Polski: nie tak łatwo, nie tak szybko
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rok 2017 powinien stać pod znakiem kontynuacji dywersyfikacji dostaw ropy do krajowych rafinerii. Na razie trudno jednak wyrokować, jak zachowają się Rosjanie, a to właśnie od nich zależy w tej sprawie więcej, niż mogłoby się wydawać.

Nieoficjalnie wiadomo, że strona rosyjska ma duży interes w tym, żeby utrzymywać wysoki poziom tłoczeń rurociągiem „Przyjaźń”, szczególnie rurociągiem pomorskim w kierunku północnym, czyli do Gdańska. O ile w latach 2012-2015 ten kierunek praktycznie nie funkcjonował, to już w minionym roku Naftoport wyeksportował w sumie ok. 1,2 mln ton rosyjskiej ropy, dostarczonej do Gdańska właśnie rurociągiem pomorskim. To jakieś 13 proc. wszystkich przeładunków ropy w 2016 roku. Powód wydaje się bardzo prosty: jeżeli tym rurociągiem ropa tłoczona jest na północ, to nie może być jednocześnie pompowana na południe, do Płocka i rafinerii niemieckich. Tym samym to dla Rosjan najprostszy sposób na obronę przed konkurencyjnymi dostawami do Polski z innych kierunków.

A tych jest już co najmniej kilka. W 2016 roku udział ropy innej niż rosyjska w przerobie gdańskiej rafinerii Grupy Lotos oscylował wokół 25 proc., podczas gdy jeszcze kilka lat temu dostawy rosyjskiego surowca znacząco przekraczały 90 proc. wsadu rafinerii. Z kolei PKN Orlen podpisał w maju 2016 r. pierwszy w historii spółki kontrakt terminowy z dostawcą z rejonu Zatoki Perskiej, na mocy którego Saudi Aramco, największy światowy producent ropy, dostarcza do rafinerii grupy, przede wszystkim do Płocka, średnio 200 tys. ton surowca miesięcznie. Umowa została niedawno przedłużona na cały 2017 roku.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!