Eksperci: sytuacja na Krymie bez większego wpływu na rynek ropy

Eksperci: sytuacja na Krymie bez większego wpływu na rynek ropy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Aneksja Krymu przez Rosję nie wpływa na ceny ropy. Należy jednak spodziewać się podwyżek na stacjach benzynowych, z uwagi na ograniczenia dostaw z ogarniętej chaosem Libii - informują eksperci rynku paliw.

E-petrol podaje, że ostatnie dni marca przynoszą kolejne obniżki. Najbardziej spadła cena benzyny bezołowiowej 95 - o 3 grosze. Litr tego paliwa kosztuje średnio 5,29 zł. Olej napędowy po jednogroszowej obniżce kosztuje średnio 5,33 zł/l. Najtańszy jest autogaz, za który płacimy średnio 2,63 zł/l.

Eksperci wskazują jednak na ograniczenie dostaw ropy z Libii, co już doprowadziło do podwyżek na hurtowym rynku paliw w Polsce. Dlatego spodziewają się wzrostów cen na stacjach benzynowych, z wyjątkiem autogazu. E-petrol wskazuje, że sytuacja związana z Krymem nie ma przełożenia na sytuację na rynku ropy. "Nawet groźba sankcji i grożenie Rosji palcem przez światowe potęgi nie spowodowały szczególnie dynamicznego podbicia cen baryłki ropy Brent. Większy udział mają tu na przykład tradycyjne dane makroekonomiczne, czy nawet problemy wydobywcze i eksportowe Libii. Nie wydaje się, żeby nastąpiło ograniczenie eksportu surowcowego z Rosji, który jest dla tego kraju podstawowym narzędziem ewentualnego wpływu" - informuje e-petrol.

Również analitycy BM Reflex wskazują, że trwające od początku drugiej dekady marca obniżki cen benzyny i oleju napędowego na stacjach mogą w kolejnych dniach wyhamować. "Szczególnie w przypadku benzyn, których ceny hurtowe w ostatnim tygodniu rosły średnio o 6 groszy na litrze. Przy kontynuacji wzrostów na rynku hurtowym należy spodziewać się niebawem podwyżek cen benzyny na stacjach. Ceny oleju napędowego powinny pozostać bardziej stabilne, a autogazu mogą jeszcze spadać" - informują.

Wskazują też, że w pogrążonej w chaosie Libii produkcja ropy spadła do 0,15 mln baryłek dziennie, czyli około 9 proc. zdolności wydobywczych. Eksport ropy również ograniczyła Nigeria ze względu na zniszczenia ropociągów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eksperci: sytuacja na Krymie bez większego wpływu na rynek ropy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!